100’üncü yıl TBMM araştırması: Halkın yüzde 53’ü, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin TBMM’nin etkinliğini azalttığını düşünüyor

0

“Açılışının 100. Yılında TBMM’nin Vatandaş Algı Araştırması” sonuçlarına göre, halkın büyük bölümü Türkiye’nin temel sorunlarının çözüm yeri olarak Cumhurbaşkanlığı’nı değil, Meclis’i görüyor. Araştırmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden memnun olanların oranı yüzde 32 olurken, yüzde 48’lik kesim memnun olmadığını, yüzde 20 ise de kararsız kaldığını belirtiyor.


Strateji Araştırma Danışmanlık (SAD) şirketi tarafından yapılan “Açılışının 100. Yılında TBMM’nin Vatandaş Algı Araştırması” sonuçları açıklandı. 15-20 Nisan tarihleri arasında 76 ilde yapılan araştırmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçildikten sonra vatandaşın memnuniyeti ve kurumlara olan güveni soruldu.

Ankete katılanlar ”Türkiye’nin temel sorunlarının çözüm yeri öncelikli olarak neresidir?” sorusuna yüzde 64,6 TBMM, yüzde 19,2 Cumhurbaşkanlığı, yüzde 5,2 belediyeler cevabını verdi.

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin en iyi işleyen ayağı hangisidir? ” sorusuna ise yüzde 41,8 oranında “Yürütme”, yüzde 8,6 oranında “TBMM”, yüzde 2,3’de ise “Yargı” cevabını verdi.

Araştırmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin uygulamasından memnun olmayanların oranı yüzde 47,8 olarak çıkarken, memnun olanlar oranı ise yüzde 32 olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinden sonra TBMM’nin etkinliğinin azaldığını düşünenlerin oranı yüzde 53 olurken, “TBMM’nin bir yenilik yapmasına ihtiyaç var mı ?” sorusuna yüzde 67 oranında ”Evet” cevabı verildi.

 

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi