Parkinson hastalarına yanlış teşhis konulmuş

0

Birleşik Krallık Parkinson Hastalığı Vakfı (Pakinson’s UK) tarafından yürütülen araştırma, Parkinson hastalığıyla yaşayan her 4 kişiden birinden daha fazlasına başlangıçta yanlış teşhis konduğunu ortaya çıkardı.


Pakinson’s UK tarafından yürütülen araştırmada iki bin kişiye, belirtileri arasında istemsiz titreme, yavaş hareketler ve sert kaslar olan nörolojik hastalığın teşhisi hakkında sorular soruldu. Ankete katılanların yüzde 26’sı ilk başta kendilerinde farklı bir hastalık teşhis edildiğini söyledi.

Her yıl ortalama 145 bin kişiye Parkinson hastalığı teşhisi konuyor

Independent Türkçe’de yer alan habere göre, yanlış teşhis konan katılımcıların yaklaşık yarısı, teşhis edilen yanlış hastalık için tedavi görürken yüzde 36’sı ilaç tedavisi aldı, yüzde 6’sı ameliyat oldu veya farklı prosedürlere maruz kaldı, yüzde 6’sına her ikisi de uygulandı. Gereksiz tedavi görenlerin üçte birinden fazlası ise sağlıklarının kötüleştiğini söyledi.

Ankette, katılımcıların yüzde 21’inin Parkinson uzmanına sevk edilmeden önce pratisyen hekimlerine yönlendirildiği vurgulandı. Anket, kadınlara erkeklere oranla daha sık yanlış teşhis konduğu sonucunu da ortaya koydu. Yanlış tanıların 51 ve 60 yaş arasındaki hastalarda ortaya çıkma olasılığının daha yüksek olduğu da belirtildi.

Parkinson’s UK’nin profesyonel katılım programının yöneticisi Katie Goates, Parkinson’un “herkesi farklı şekilde etkileyen, 40’tan fazla belirtisiyle son derece karmaşık bir hastalık olduğunu” söyledi.

Goates “Parkinson araştırmalarındaki en büyük zorluklardan biri, Parkinson için tanımlayıcı bir test olmaması ve sonuçta insanlara donuk omuzdan, kaygı ya da felce kadar yanlış teşhisler konduğunu duyuyoruz” diye konuştu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi