Bağdat’a füzeli saldırı

0

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan Uluslararası Havaalanı yakınlarına füzeli saldırı düzenlendi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Haşd Şabi Heyeti Başkanı Ebu Mehdi el-Mühendis öldürüldü.


Yakınlarında ABD’nin askeri tesisleri de bulunan Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınlarına 4 füze saldırısı yapıldığı yerel kaynaklar tarafından aktarıldı. 12 Irak Ordusu askerinin yaralandığı belirtiliyor. Havalimanı uçuşa kapatıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli Sky News’e göre, çevresinde ABD’ye ait askeri tesislerin bulunduğu Bağdat Uluslararası Havaalanı yakınında 3 ayrı patlama sesi duyuldu. Sky News, havaalanının 3 havan mermisiyle hedef alındığını, ancak mermilerin havaalanı çevresine düştüğünü de belirtti.

Lübnan merkezli Al Mayadeen kanalı, Bağdat’ta patlama sesinin duyulduğu bilgisini vererek, “füze saldırısı olabileceğini” yazdı. Al Mayadeen, patlamanın Bağdat’ın batısında yer alan ‘Şehid Muhammed Alaa üssü’ çevresinde yaşandığını ve ilk gelen bilgilere göre füze saldırısının olduğunu aktardı.

Saldırı hedefinin bir sivil araç olduğunu belirten Al Hadath, sürücünün hayatını kaybettiği bilgisini de verdi. Al Hadath, güvenlik kaynaklarına dayanarak saldırılar sonucunda iki sivil aracın kullanılamaz hâle geldiğini ve çok sayıda kişinin yaralandığını kaydetti. Aynı zamanda saldırılarda 12 Irak ordusu askerinin yaralandığı da belirtildi.

Hedef İranlı komutan

Irak devlet televizyonu tarafından, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Haşd Şabi Heyeti Başkanı Ebu Mehdi el-Mühendis, Bağdat Uluslararası Havaalanı yolunda araçlarını hedef alan bir füze saldırısı sonucu öldüğü bildirildi.

Pentagon üstlendi

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilileri saldırıyı üstlendi. Pentagon’dan yapılan açıklamada, “ABD ordusu, Başkan’ın talimatı ile, ABD tarafından yabancı terör örgütü olarak tanınan İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü’nün Komutanı Kasım Süleymani’yi öldürerek (bölgedeki) ABD personelini korumak için kararlı ve savunma amaçlı bir adım atmıştır” denildi.

Newsweek gazetesine konuşan bir yetkili, saldırının ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylandığını bildirdi.

İran, intikamını alacak

İran Devrim Muhafızları Ordusu komutanlarından Muhsin Rızai, öldürülen Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin intikamını alacaklarını söyledi. İran’ın dini lideri Hamaney ise, “Süleymani’yi öldüren suçluları mutlak bir intikam bekliyor” dedi. İran’da 3 günlük yas ilan edildi.

 

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi