Reklam

19 bin firma kısa çalışma ödeneğine başvurdu, yarım milyon sigortalı yararlanmayı bekliyor

0

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğinden yararlanmak için başvuruda bulunan 19 bin firmanın bulunda 420 bini aşkın sigortalıya tekabül ettiğini duyurdu.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk NTV televizyonunda katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu. Selçuk, kısa çalışma ödeneği hakkında, “19 bin firmamız başvurmuş durumda. Bu da yaklaşık 420 bini aşkın sigortalımıza tekabül ediyor. TÜİK istatistiklerine göre, 2019 sonu itibarıyla Türkiye’de istihdam edilen kişi sayısı 28 milyon 80 bin seviyesinde bulunuyor.” dedi.

Reklam

Başvuruda bulunan sektörler hakkında bilgiler paylaşan Selçuk, “İmalat sektörümüz yüzde 50 oranında. İkinci sektörümüz konaklama ve yiyecek hizmetleri faaliyetleri, yüzde 63’ü o iki sektörden geliyor.” diye konuştu.
Çalışma ödeneği başvurusunda bulunan firmaların personel sayıları hakkında konuşan Selçuk, “Başvuran firmaların yüzde 67’si çalışan sayısı 10 sigortalıdan daha az çalışanı olanlar. 20 çalışandan azları eklediğimiz zaman bu rakam yüzde 80’lere çıkmış durumda.” ifadelerini kullandı.

Bakan Selçuk, ihtiyaç sahibi ailelere bin lira yardım ödemesinin 1 Nisan itibariyle başlayacağını duyurdu.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi