19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!

0

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bu sene durgun geçecek. Her yıl kutlanan bayram, korona virüs tedbirleri nedeniyle bu yıl stadyumlarda, sokaklarda kutlanamayacak. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun!


Her yıl stadyumlarda, sokaklarda düzenli olarak kutlanan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, bu sene korona virüs salgını nedeniyle evlerden kutlanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada,” 19 Mayıs günü saat 19.19’da tüm statlarımız aydınlatılarak istiklal marşı yayını yapılacaktır. Milletimizi evlerinin balkonundan, pencerelerinden İstiklal Marşını okumaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Tarihçesi

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk, Bandırma Vapuru ile Samsuna çıkmış, ve bugün İtilaf Devletlerinin gerçekleştirdiği işgale karşı, Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk bu bayramı, Türk gençliğine armağan etmiştir.

Gençlik ve Spor Bayramı ilk defa 1926 yılında ‘Gazi Günü adı’ altında, Kurtulu Savaşı’nda kilit rol oynayan Samsun’da kutlanmıştır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü, yaptığı girişimler sayesinde, Fenerbahçe Spor Kulübü stadında kutlanan ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçe’li yüzlerce sporcunun katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir.

20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı, 12 Eylül 1980 tarihinde gerçekleştirilen darbe sonrasında  “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almış ve günümüze kadar gelmiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Ey yükselen yeni nesil! Gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu sonsuza kadar yaşatacak olan sizlersiniz.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi