19 Mayıs gerçeği: Gençlerin yüzde 60’ı yurtdışında yaşamak istiyor

0

Sosyal Demokrasi Vakfı’nın (SODEV) tarafından yapılan ‘Türkiye’nin Gençliği Araştırması’ raporu yayımlandı. Rapora göre gençlerin yüzde 62,5’inin yurt dışında yaşamak istemesi dikkat çekti.


SODEV tarafından yapılan ‘Türkiye’nin Gençliği Araştırması’ raporunun sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 70’ine yakını, ailesinden ekonomik bağımsızlığını kazanmadığını söyledi. Bu oranın oy verdikleri siyasi partilere göre dağılımına bakıldığında ise, HDP’lilerde yüzde 82’ye kadar çıkarken, MHP’lilerde yüzde 57,1’e kadar düştü.

Gençlerin önem sıralamasında ilk önce “kendilerinin ve başkalarının düşüncelerini özgürce ifade edilebilmesi daha sonra da milli değerler geliyor. Çok para kazanmak, dini değerlerinden sonra dördüncü sırada yer alıyor.

Her kesimden genç yurtdışında yaşamak istiyor

Rapora göre katılımcıların yüzde 62,5’i, imkanı bulunsa yurtdışında yaşamak istediğini belirtti. CHP’lilerin yüzde 74,4’ü, başka ülkelerde yaşamak isterken, AKP’lilerde bu oran yüzde 47,3 olarak ölçüldü. MHP’liler de ise bu oran yüzde 68,6 olması dikkat çekti.

Yarı yarıya para kazanacağına rağmen İsviçre

Katılımcıların yüzde 72,2’si, yarı yarıya daha az para kazanma şartı olmasına rağmen Suudi Arabistan yerine İsviçre’de yaşamayı tercih edeceğini söyledi. İsviçre’yi Kuzey Kore’ye tercih edenlerin oranı ise yüzde 64,3 olarak kaydedildi.

Üniversiteler yeterli donanımı sağlamıyor

Katılımcıların yüzde 27,8’i, Türkiye’deki üniversitelerin iş bulma için öğrencilere yeterli donanımı sağlamadığını düşünüyor. Bu düşünceye açık ara farkla en çok HDP’liler katılıyor.

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi