Sayıştay raporlarında PTT: Genel müdüre sınırsız yetki, 52 ilde zarar!

0

2017’de Varlık fonuna devredilen PTT’nin, Sayıştay raporlarına, 81 ildeki 82 başmüdürlükten 52’sinin zarar ettiği yansıdı. Raporda, PTT Yönetim Kurulu üyeleri ve üst düzey yöneticilere, sınırlamanın çok üzerinde temsil gideri hakkı tanındığı, PTT Genel Müdürüne ise sınırsız temsil gideri yetkisi verildiği kaydedildi.


PTT’nin faaliyetlerine ilişkin rapor TBMM KİT Komisyonuna sunuldu. Raporda ücretlerde tavan aşımı olduğu, keyfi ihale yöntemlerinin seçildiği, limitsiz cep telefonu kullanıldığı ve sınırsız temsil harcaması yapıldığı vurgulandı. Aynı zamanda taşıtların tahsisinin de mevzuata aykırı olduğu bildirildi. PTT sadece kiralık araçlar için 2017’de 23 milyon TL harcama yaparken 2018’de bu rakam 46 milyon 857 bin TL oldu.

Genel müdüre sınırsız temsil gideri yetkisi

Sözcü gazetesinden Deniz Ayhan’ın haberine göre PTT, İslami finans modelli Posta Katılım Bankası kurmak için de 7 milyon lira harcadı. Raporda, PTT Yönetim Kurulu üyeleri ve üst düzey yöneticilere, sınırlamanın çok üzerinde temsil gideri hakkı tanındığı, PTT Genel Müdürüne ise sınırsız temsil gideri yetkisi verildiği belirtildi.

2018 yılında 215 milyon 684 bin lira kar eden PTT, toplam karının yüzde 88’ini, İstanbul Avrupa ve Anadolu yakası ile Ankara başmüdürlüklerinden sağladı. 81 ildeki 82 başmüdürlükten 52’si ise zarar etti. PTT yönetiminin Ankara’da 5 binada faaliyet gösterdiği, bunlardan Mustafa Kemal Mahallesindeki binaya yılda 3 milyon 703 bin lira kira ödendiği kaydedildi.

Denetim yapma olanağı kaldırıldı

TBMM KİT Komisyonu üyesi ve CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, ‘’Yönetim Kurulu kararı ile PTT’ye bağlı şirketlerde denetim yapma olanağı ortadan kaldırıldı. PTT Ankara’daki tek bir binaya yılda 4 milyona yakın kira ödüyor. İslami Finans olgusunu model alan bir Posta Katılım Bankası kurmak için, danışmanlık ücreti tutarı 7 milyon lira harcanmış. Ortada banka da yok. Varlık fonuna devir sonrası PTT’nin harcamaları daha titiz biçimde incelenmeli” diye konuştu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi