Kasım Süleymani’nin cenazesi Ahvaz’a geldi

0

ABD tarafından öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin cenazesi İran’ın Ahvaz kentine getirildi.


Süleymani’nin cenazesi Ahvaz’daki törenin ardından Kirman’a gönderilecek. Cenaze töreni için sokaklara çıkan binlerce İranlı ABD karşıtı sloganlar attı. Şavkul Avsat’ın İran medyasına dayandırdığı haberinde, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in, Kasım Süleymani’nin evine giderek ailesini ziyaret ettiğini bildirdi.

Ahvaz’da okullar tatil edilirken Tahran Üniversitesi’nde de sınavlar ertelendi. Bazı hükümet kuruluşlarının da pazartesi günü kapalı olacağı öğrenildi.

Trump tehdit etmeye devam ediyor

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabı üzerinden, “Bize saldırdılar biz de karşılık verdik. Eğer bir daha saldırırlarsa ki bunu yapmamalarını şiddetle tavsiye ederim. Onlara daha önce hiç vurulmadıklarından daha sert vuracağız” ifadelerini kullandı. Başka bir mesajında ise, “Bu bir uyarı olsun: İran Amerikalılara veya Amerikan unsurlarına saldırırsa biz (yıllar önce İran tarafından rehin alınan 52 Amerikalıyı temsilen) 52 İran sahasını hedef almış bulunmaktayız. Bazıları üst düzey ve İran kültürü açısından çok önemli” şeklinde bir uyarıda bulundu.

Trump’a karşılık İran Ordusu Genel Komutanı’ndan geldi

Trump’ın mesajlarına karşılık olarak açıklama yapan İran Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Abdurrahim Musevi, “Gelecekte olası bir çatışma durumunda ABD’nin bunu gerçekleştirecek cesarete sahip olmadığını düşünüyorum. ABD, İran’a karşı harekete geçmeye cesaret edemez” dedi.

ABD’de savaşa karşı protestolar

ABD genelinde düzenlenen gösterilerinde savaş karşıtı gruplardan oluşan binlerce Amerikan vatandaşı, Beyaz Saray da dahil olmak üzere ABD devlet organları önünde toplanarak, Kasım Süleymani’nin öldürülmesini protesto ettiler.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi