20 bin köy okulu kapatıldı, 1 milyon 218 bin öğrenci taşımalı siteme geçti!

0

Köy okullarının kapatılmasıyla birlikte taşımalı sistemle 1 milyon 218 bin öğrencinin eğitim gördüğü öğrenildi. Kapatılan köy okullarının sayısı ise 20 bini geçti. İhtiyaç olduğu halde atanamayan öğretmenlerin sayısı ise 700 bini buldu.


Milli Eğitim Bakanlığı’na göre 2018-2019 eğitim öğretim yılında 1 milyon 218 bin öğrenci taşımalı sistemle eğitim gördü. Ancak ulaşım sıkıntıları nedeniyle bazı bölgelerde binlerce öğrenci okuluna gidemedi. Birgün gazetesinden Meral Danyıldız’ın haberine göre eğitimciler, taşımalı eğitimin son bularak köy okullarının yeniden açılması gerektiğini düşünüyor.

Taşımalı sistemdeki öğrencilerin eşit eğitim hakkı yok

Eğitim uzmanı Ali Taştan, taşımalı eğitim kapsamındaki öğrencilere eşit eğitim olanağı sağlanmadığını belirterek, taşınılan okulların çoğunda yemekhane olmaması sebebiyle öğrencilerin beslenmeden temizliğe kadar birçok problem yaşadığını ifade etti. Taştan, “2002 yılından bu yana taşımalı eğitim kapsamındaki öğrenci sayısı, taşınan merkez ve taşınılan okul sayısı sürekli artış eğilimindedir. Taşımalı eğitim 8 yıllık kesintisiz eğitime geçildiğinde zorunluluktan ortaya çıksa da aradan geçen 22 yılda hâlâ bitirilemedi. Bu çocuklarımızın okullaşma oranları da diğer okullara göre daha düşük.” diye konuştu.

20 bin köy okulu kapatıldı

2002 yılından günümüze kadar yaklaşık 20 bin köy okulunun kapatıldığını, bundan dolayı taşımalı sistemdeki öğrenci sayısının artığını belirten Taştan, “Taşımalı eğitim ilk ve ortaokul düzeyini aşmış ve lise düzeyine kadar çıkmış durumda. Bu sistemle çocuklarımıza nitelikli ve eşit eğitim olanakları sağlamak mümkün değil. AK Parti’nin iktidara gelmesiyle yatılı okul sayısında da ciddi bir azalma meydana geldi. Köyünde, kasabasında okul bulamayan çocuklarımıza yatılı okullarda iyi bir eğitim imkânı sağlanıyordu. Taşımalı eğitim yerine yatılı okulların yeniden çoğaltılması, çocuklarımıza eşit eğitim imkânı sağlamamıza neden olacaktır. Ayrıca köylerde yalnızca bir öğrenci bile olsa, o öğrenci için mutlaka öğretmen görevlendirilmelidir.” dedi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi