2019 yılı, “Endüstriyel Yangınlar ve Patlamalar” yılı oldu

0

Kimya Mühendisleri Odası (KMO) İstanbul Şubesi’nin hazırladığı “Endüstriyel Yangınlar ve Patlamalar 2019 Yılı Raporu” yayınlandı. Rapora göre Türkiye’de 2019 yılında meydana gelen 541 endüstriyel yangın ve patlamada 30 işçi hayatını kaybederken 134 işçi de yaralandı.


Raporda, yangın ve patlamaların yüzde 16‘sının metal, yüzde 13‘ünün tekstil, yüzde 14‘ünün ağaç, kağıt, mobilya, yüzde 11‘inin kauçuk, plastik ve yüzde 8‘inin gıda sektörlerinde faaliyet gösteren endüstriyel tesislerde gerçekleştiği belirtildi.

İlk sırada İstanbul var

2019 yılında meydana gelen yangın ve patlamalarda 200 olayla ilk sırada İstanbul bulunurken, 67 olayla İzmir, 52 olayla Kocaeli ve 29 olayla Ankara ilk dörtte yer alıyor.

Gerekli tedbirler alınmıyor

Raporda yangın ve patlamaların sebebi olarak gerekli yangın, patlama, proses ve iş güvenliği tedbirlerinin alınmaması gösterilirken, “Başta İstanbul olmak üzere birçok büyükşehirde yangın ve patlamaların önemli bir kısmının artık yaşam alanlarının yanı başında hatta içinde kalan tesislerde gerçekleştiği görülmektedir. Bu durum plansız yerleşim ve sanayileşmenin İstanbul halkı için çok önemli bir risk olduğunu bir kez daha gözler önüne sermektedir” ifadeleri kullanıldı.

Oranlar yıldan yıla artıyor

Raporda, endüstriyel yangın ve patlamaların son 3 yılda artış gösterdiği belirtilirken, 2017 yılında en az 182, 2018 yılında 436 yangın ve patlama gerçekleştiğ, 2017 yılındaki olaylarda 20 işçinin hayatını kaybederken, 308 işçinin yaralandığı; 2018 yılında ise 25 işçi hayatını kaybederken 190 işçinin yaralandığı yer alıyor. 2019 yılında en az 541 endüstriyel yangın ve patlama gerçekleşirken, bu olaylarda 30 işçi hayatını kaybederken, 134 işçide yaralandı.

 

Entüstriyel patlama ev yangınlara karşı önerilerde bulunulan raporda şu ifadeler kullanıldı:

“İşletmeler, patlamadan korunma dokümanı hazırlamalı, burada belirtilen kritik noktalara göre aksiyonlar almalıdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı patlamadan korunma dökümanı hazırlaması gereken firmaların listesini çıkararak hazırlamayanlara yaptırım uygulamalıdır.”

Depremin zararını arttıracak potansiyel var

Önemli bir bölümünün deprem bölgesinde bulunan Türkiye’de, yaşanacak büyük bir depremde risklerin daha da artabileceğine dikkat çekilen raporda, “Tehlikeli kimyasallar, doğalgaz ve LPG tesislerinde yaşanabilecek bir kaza, depremin zararını arttıracak hatta çok daha büyük zararlar verebilme potansiyeli taşıyacaktır. Bu sebeple depreme hazırlık master planlamasının sürekli güncel tutulması ve bölgesel bir eylem planı hazırlanması önem taşımaktadır.” denildi.

Fabrika ve atölyeler şehir dışında kurulmalı

Organize Sanayi Bölgeleri ve fabrikaların kurulumunda yerleşim alanlarına yönelik riskler dikkate alınması gerektiği vurgulanan raporda, “Hali hazırda çalışan tesislerden de yerleri uygun olmayanlar tespit edilerek yerlerinin değiştirilmesi için çalışmalar başlatılmalıdır. Özellikle büyük kentlerde birçok fabrika ve atölye yerleşim yerleri içinde kalmıştır. Birçok sınai işletmenin plansızca kent içinde kalması, böyle kazaların daha fazla insanı etkilenmesi ve daha fazla can kaybına yol açması anlamına gelmektedir.” ifadeleri kullanıldı

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi