2019’da 242 çiftçi kenevir ekimi için başvuruda bulundu

0

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun’un kenevir üretimi hakkındaki soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2018’de 41 çiftçinin 164 dekar, 2019’da ise 242 çiftçinin 1013 dekar alanda kenevir ekimi için başvuruda bulunduğunu açıkladı.


Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre, bakanlık tarafından uyuşturucu madde oranı düşük kenevir çeşitlerinin geliştirilmesi projesi başlatıldı. 2020 veya 2021 yılı içinde tohumların tescil edilmesi bekleniyor. Ayrıca Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) aracılığıyla yerel popülasyonlardan elde edilen tohumların çoğaltılması yoluna da gidiliyor.

Türkiye’de kayıtlı kenevir tohumu çeşidi yok

Bu tohumların geliştirilmesi ile birlikte ithalata gerek duyulmadan tohumluk gereksinimi karşılanacak. Pakdemirli ayrıca, kenevir tohumluğunun ithal edilebilmesi için bu çeşidin ülkede kayıtlı olması gerektiğini, ancak Türkiye’de henüz kayıtlı herhangi bir kenevir tohumluğu çeşidi bulunmadığını belirtti. Sinop ve Samsun’da lif, Diyarbakır’da yağlık keten üretimi artırılacak.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi