2019’da parlamentoyu fesheden Aliyev 2020’de birinci parti seçildi

0

Azerbaycan’da dün gerçekleştirilen milletvekili seçiminde resmi olmayan sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Aliyev’in başkanı olduğu Yeni Azerbaycan Partisi (YAP) en fazla milletvekili çıkaran parti oldu.


Azerbaycan Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Mezahir Penahov, 125 seçim bölgesinden 118’inde en fazla oy alan adayların belirlendiğini, 7 seçim bölgesinde ise henüz belirlenmediğini açıkladı. Penahov, yaptığı açıklamada resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in başkanı olduğu Yeni Azerbaycan Partisi’nin 65 sandalye kazandı.

Gerçekleşsen seçimle ilgili 7 bölgede şikayetlerin olduğunu, bu bölgelerdeki sonuçların araştırmalar sonrasında açıklanacağını belirtildi.

Ülkede 5 milyon 387 bin kayıtlı seçmen bulunurken, seçime katılım oranı yüzde 47,81 oldu.

2003’ten beri ülkeyi yöneten İlham Aliyev’in partisi, en son 1 Kasım 2015’te yapılan genel seçimler sonrasında 125 üyeli mecliste 71 sandalye kazanarak çoğunluğu elde etmişti.

Aliyev, 5 Aralık 2019’da parlamentoyu feshederek erken seçim kararı almıştı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi