2020’nin ilk 33 gününde meydana gelen en şiddetli depremler

0

Yeni yılla birlikte peş peşe yaşanan depremler dikkatleri olası yeni depremlere çekti. Elazığ, Manisa, Ankara, Akdeniz ve Ege denizinde peş peşe meydana gelen depremler gündemden düşmüyor. 2020 yılının ikinci ayına daha yeni girmişken tüm Türkiye’de ufaklı büyüklü yüzlerce deprem yaşandı. 2020’nin ilk 33 gününde yaşanan depremlerin en şiddetli olanlarını sizler için derledik.


Uzmanların ardı kesilmeyen uyarıları kamuoyunda depreme karşı korku yarattı. Son olarak katıldığı bir televizyon programında konuşan deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Türkiye’nin, 2020’yi bir deprem yılı olarak yaşayacağını ifade etti. Prof. Ercan “Yaşanan son dört depremin ardından Türkiye’deki fay hatlarının tamamının harekete geçtiğini ilk defa gördüm” diye konuştu.

2020’nin ilk 33 gününde meydana gelen en şiddetli depremler:

Marmara Açıkları – Silivri Depremi

11 Ocak tarihinde meydana gelen depremin saati 16:37’ydi. Merkezi Silivri Açıkları olan depremin şiddeti ise 4.8 olarak ölçüldü. Deprem, İstanbul ili ve ilçeleri ile Tekirdağ ve Yalova illerinde de hissedildi. Depremde herhangi bir can ya da mal kaybı yaşanmadı.

Musalar – Akhisar – Manisa Depremi

22 Ocak tarihinde yerel saat ile 22:22’de meydana gelen deprem 5.6 şiddetindeydi. Manisa ili, ilçelerİ, Ege ve Marmara bölgesinden de hissedilen depremin odak derinliği yaklaşık 9 km’ydi. Depremde 4 kişi yaralanırken çok sayıda bina da hasar gördü.

Akyurt – Ankara Depremi

Ankara’nın ilçesi olan Akyurt’ta meydana gelen depremin büyüklüğü 4,6 olarak ölçüldü. 23 Ocak tarihinde yaşanan depremin saati ise 06:54’tü. Deprem çevre ilçelerden de hissedildi. Depremde herhangi can ya da mal kaybı yaşanmadı.

Elazığ Depremi

24 Ocak 2020 tarihinde, akşam saat 20.55’te meydana gelen depremin merkez üssü Sivrice’ydi. Büyüklüğü 6,8 olan deprem Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde, Anadolu ve Avrasya plakaları arasındaki sınırda meydana geldi. Depremde, 41 kişinin hayatını kaybederken, 1466 kişi hafif ve orta derecede yaralandı.

Ankara Depremi

27 Ocak günü Ankara’nın Akyurt ilçesinde meydana gelen deprem ise 3.9 büyüklüğündeydi. Öğlen saat 13.51’de yaşanan depremden 9 dakika sonra 3.3 büyüklüğünde bir deprem daha yaşandı. Depremde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı.

Manisa Depremi

28 Ocak günü Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde meydana gelen depremin büyüklüğü ise 5.1’di. Manisa ili ve ilçeleri başta olmak üzere Ege ve Marmara Bölgelerinde de hissedilen depremde Valilik tarafından yapılan açıklamada, 68 mahallede yapılan hasar tespit çalışmaları sonucu 4 ilçede 596 az, 275 de ağır hasarlı yapı tespit edildiğini bildirmişti.

Kırkağaç – Manisa Depremi

2 Şubat günü Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde meydana gelen deprem 4,4 büyüklüğündeydi. Saat 14.36’da yaşanan depremde herhangi bir can ya da mal kaybı yaşanmadı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi