Süleymani’nin cenaze namazını Hamaney kıldırdı

0

ABD tarafından Bağdat’ta öldürülen Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin cenaze töreni Tahran’da düzenlendi.


Tahran Üniversitesi’nde düzenlenen törende, Kasım Süleymani’nin cenaze namazını İran Lideri Hamaney kıldırdı. İRNA’nın haberine göre Süleymani’nin cenaze törenine İranlı üst düzey askeri ve sivil yetkililerin yanı sıra binlerce vatandaş da katıldı.

Kalabalık, cenaze namazını kıldıktan sonra “Kahrolsun Amerika” ve “Kahrolsun İsrail” sloganları attı.

Süleymani’nin kızından Trump’a cevap

Tahran Üniversitesi’nde düzenlenen cenaze töreninde konuşan, Süleymani’nin kızı olan Zeyneb Süleymani, “Günümüzde babamın düşünce ve cihadı, Direniş Cephesi’ni kurumsallaştırmış ve zafer kazanan bir ekole dönüştürmüştür. Amerika bilsin ki Humeyni ve Hamaney ekolünün öğrencileri, yaşadıkça, emperyalistlerle tekfircilerin korkulu rüyası olmaya devam edecek.” dedi. Trump’a karşılık olarak konuşan Zeynep Süleymeni şöyle devam etti: “Babamın şehit düşmesi ile her şeyin sonlandığını sanma. Biz de babam gibi İslam İnkılabı Rehberi’nin yanında kalmaya devam edeceğiz. Dünyanın bütün zalimleri bilsin ki babam, İran, Direniş Ümmeti ve dünyanın özgürlükçülerinin kalbindedir’ diye ekledi.”

Trump kendini savundu

Trump, dün akşam Florida dönüşünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Süleymani’nin öldürülmesini savunarak, “Onların insanımızı öldürmelerine izin var, insanımıza işkence etmelerine ve sakatlamaların izin var. Yol kenarlarına bomba yerleştirip insanımızı öldürmelerine izin var da bizim onların kültürel alanlarına dokunmamıza mı izin yok. İşler böyle yürümüyor.” diye konuştu.

Şarkul Avsat’ın haberinde, ABD’li hukuk uzmanları, eski diplomatlar ve Demokrat Parti’den birçok kişinin Trump’ı ‘savaş suçuna’ hazırlık yapmakla suçladığı belirtildi.

ABD’de Demokrat Parti’nin 2020 başkanlık seçimlerinde aday adaylarından olan Senatör Elizabeth Warren, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Savaş suçları işlemekle tehdit ediyor. İran ile savaşta değiliz. ABD’liler İran ile savaşmak istemiyor” ifadelerini kullandı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi