Diyarbakır’da ısmarlama ihale vurgunu

0

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, son zamanlarda ihalelerin ısmarlama şekilde yapılmaya başlandığını söyleyerek, “Bu işte kamu çıkarı yok. Yaptığımız araştırmalar merkezden yönlendirilen bir sistemin olduğunu gösteriyor” diye konuştu.


Radyo Karakutu’da yayınlanan Bidebunuizle programında Yavuz Oğhan’a konuşan Kaya, Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki belediye ihalelerinde Diyarbakır’daki firmaların ihale dışında tutulup başka illerdeki firmalara davet göndererek devletin zarara uğratıldığını ve bu uygulamaların merkezden yönlendirildiğini belirtti.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya şunları söyledi:

Ismarlama ihaleler

“Hem Karayolları 8. Bölge Müdürlüğünün hem de Bağlar Belediyesinin son dönemlerde yaptığı bazı ihalelerinin fiyatları çok yüksek. Bir an önce yapılması gereken işler vardır. Biz bu durumda davet usulüne karşı değiliz. Davet şudur: Siz bir iş yapıyorsanız, o işi o ildeki yapabilecek, kapasitesi, araçları, sermayesi güçlü olan firmalar arasından bir seçim yaparak rekabet ortamı yaratırsınız. Ama son zamanlarda bu iş biraz ısmarlama şekilde yapılıyor.”

Bu ihaleye fesat karıştırmaktır

“Diyelim ki benim İstanbul’da bir firmam var. Bağlar Belediyesi bana, ‘Sen 9-10 tane firmanın teklif mektubunu getir. Ben sana rakam vereyim. Sen o mektupları geri götür. Onlar rakamı yazsınlar’ diyor. Bu ihaleye fesat karıştırmaktır. Bunu ispat etmek çok kolay değil ama şunu biliyoruz; bir ihaleye çıkılırken olayın yapılış bedelinin ortalaması, bu işle önceden yapılan işlerdeki ortalamalara bakılması, firmaların seçimine bakılması gerekiyor.”

Çevre illerden firmalar davet ediliyor

“Mesela Karayollarının yaptığı ihalelere bakıyorsunuz. Diyarbakır’da bugüne kadar karayollarının ihalelerinin yüzde 60’ını yapan 5 firma davet dışında tutuluyor. Ama hiç Diyarbakır’da iş yapmamış çevre illerden firmaları davet ediyorsunuz. Normalde bu tip işlerde yüzde 40’lık kırım varken sadece yüzde 20 civarında kırımla verildiğini görüyorsunuz. Yani kamu çıkarı da yok. Yaptığımız araştırmaya göre merkezden yönlendirilen bir sistemle bu ihalelerin verildiğini görüyoruz.”

İki katına ihale ediliyor, devlet kayba uğruyor

“Tabii bunu belgeleriyle ispatlamamız mümkün değil ama bunun realitesi de var. Bugün Bağlar Belediyesi’nin 90 milyon ve artışlarla yaklaşık 120 milyona verdiği ihaleye Diyarbakır’daki makine parkı olan firmalar, ‘Biz bunu 40-50 milyona yaparız’ diye başvurdular. Yüzde 40’lık kırımla yapabilen firmaların bize başvurusu var. Firmalar, ‘Bize davet geldiği takdirde bu işi yüzde 40 kırımla yapmaya hazırız’ dediler. Şimdi yüzde 20 ile alınmış bir ihale. Ama yüzde 40 taahhüt veren firmalar var. Siz bunu dışarıda tutarsanız hem devletin maddi bir kayba uğramasına neden oluyorsunuz hem de haksız bir ihale yapmış oluyorsunuz.”

Araç kirasına 90 milyon lira

“90 milyona sadece araç kiralanıyor. Malzemeyi de belediye veriyor. O araçlarla sadece kent içindeki yollar yapılacak. Bu ihale İstanbul’dan bir firmayla yapılıyor. Siz bu kentteki bu kadar ihmal edilmiş iş insanını bırakıp ihaleyi İstanbul’dan bir firmaya verdiğiniz zaman bunun izah edilir yanı olmaz. Bu ayıptır.”

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi