Türkakım’da Libya için ateşkes açıklaması

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus Lider Putin’in gerçekleştirdiği zirvede, Libya’da ateşkes konusunda mutabakat çıktı.


Rusya’dan başlayıp Karadeniz üzerinden Türkiye’ye aktarılması planlanan doğal gaz boru hattı projesinde vanalar açıldı. İstanbul’da düzenlenen açılış töreni öncesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Rus mevkidaşı Sergey Lavrov bir araya geldi. İki bakan daha sonra kameraların karşısına geçti.

Bakanlar açıkladı

Çavuşoğlu, Erdoğan-Putin görüşmesinde İdlib’de ateşkes, Suriye, ABD-İran gerilimi, Irak ve Libya ile ilgili görüş alışverişinde bulunulduğunu ifade etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin, Libya’da 12 Ocak’ta ateşkesin sağlanması için çağrıda bulunuyorlar” dedi. Çavuşoğlu ayrıca, “Bu görüşmede ikili ilişkilerimizin yanı sıra bölgesel konularımızı da ele almışlardır” diye konuştu.

Rusya Bakanı Lavrov ise, “Her iki devlet başkanımız tamamen barışçıl yolda bu sorunların çözülmesi için mutabakat sağlamışlardır. BM kararları doğrultusunda da Libya konusunda bir yol haritası çizilmiş oldu. Özellikle vurgulamak istediğim husus hem Putin, hem Erdoğan, Libya’daki tüm taraflara çağrıda bulunarak koşulsuz ateşkes çağrısı yapmıştır. Türkiye ve Rusya liderleri Basra Körfezi’nde tırmanan gerilimin barışçıl yollarla çözümünde mutabakata vardı.” diye konuştu.

İki liderden ortak yazılı basın açıklaması

Çavuşoğlu ve Lavrov’un açılamalarının ardından Erdoğan ve Putin’de ortak yazılı açıklamada bulundular. Açıklamada, “ABD ve İran arasındaki gerilimin artmasından ve Irak’taki olumsuz yansımalarından derin endişe duyuyoruz.” denildi. Açıklamada, Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, siyasi birliği ve toprak bütünlüğünün muhafazasına olan bağlılığımızı teyit ediyoruz.” ifadesi de yer aldı. Erdoğan ve Putin, ABD ve İran arasındaki soruna karşılık olarak, “Tüm taraflara itidalli ve sağduyulu hareket etme ve diplomasiye öncelik verme çağrısında bulunuyoruz.” açıklamasında bulundular.

Açıklamanın devamı şöyle:

“Sükunetin, İdlip’le ilgili bütün anlaşmaların tüm unsurlarıyla hayata geçirilmesiyle sağlanması gerekliliğini vurguluyoruz. Libya’nın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan güçlü bağlılığımızı yineliyoruz. Biz, Türkiye ve Rusya Cumhurbaşkanları olarak, karşılıklı saygı temelinde, geniş bir yelpazede, yapıcı ikili ilişkiler geliştirmekteyiz. Bugün İstanbul’da açılışını gerçekleştirmekte olduğumuz TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı da karşılıklı fayda sağlayan bu ilişkinin somut bir örneğidir. İşbirliğimizin halklarımızın ortak menfaatlerine hizmet etmesinin yanı sıra, bölgesel meselelerin çözümüne de katkı sağladığını görmekten memnuniyet duyuyoruz.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi