İran Ukrayna uçağını yanlışlıkla düşürdüklerini kabul etti

0

İran Cumhurbaşkanı Ruhani İran’da düşen Ukrayna uçağının yanlışlıkla düşürüldüğünü kabul ederek “Maalesef insani hata ve yanlış atış, büyük bir faciaya neden oldu ve onlarca suçsuz insan kurban gitti” diye konuştu.


Irak’ta bulunan ABD üslerini vurmak için fırlatılan roketler nedeniyle vurularak düşürülen ve 176 yolcunun hayatını kaybettiği Ukrayna uçağı hakkında açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, uçağın yanlışlıkla düşürüldüğünü kabul etti.

Ruhani, “İran İslam Cumhuriyeti bu facia dolu olaydan büyük üzüntü duyuyor ve ben İran İslam Cumhuriyeti adına acı verici bu olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına derinden başsağlığı diliyor ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının acılarının hafifletilmesi ve onlardan özür dilenmesi için tüm ilgili kurum ve kuruluşlara gerekli işlemleri yapılması için talimat veriyorum. Ayrıca büyük üzüntü duyduğumu bir kez daha dile getirerek, İran hükümetinin İranlı olmayan ailelerin yakınları, hükümet ve halklarına başsağlığı dilediğini ifade etmek isterim. Dışişleri Bakanlığı, olayda hayatını kaybedenlerin cenazelerinin tespit edilip ülkelerine geri gönderilmesi için yakınları ile tam konsolosluk iş birliği içinde olacak.” diye konuştu.

Bir başka açıklamada İran Silahlı Kuvvetleri’nden geldi. Yapılan açıklamada, insani ve kasıtlı olmayan hata sonucu Ukrayna Havayolları’na ait yolcu uçağının hedef alındığını belirtildi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi