Elazığ’da deprem!

0

Elazığ’da 6.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi daha sonra depremin büyüklüğünü 6.5 olarak güncelledi. AFAD ise depremin büyüklüğünü 6.8 olarak açıkladı. En son açıklamalara göre Elazığ’da 8, Malatya’da 6 kişinin hayatını kaybettiği, 225 kişinin yaralandığı öğrenildi.

Kandilli Rasathanesi, saat 20.55’te meydana gelen depremin merkez üssünü Sivrice-Elazığ olarak belirtirken daha sonra Uyuruk-Elazığ olarak revize etti. Derinliği 5.0 kilometre olarak ölçülen deprem sonrasında Elazığ ve Malatya’da merkez ve çeşitli ilçe, bunlara bağlı bazı köylerde de çok sayıda bina hasar gördü.

Elazığ Beledisi tarafından yaralılara kan verilmesi çağrısı yapıldı. Elazığ Belediyesi, sosyal medya hesabı üzerinden “Hastanelerde tedavi gören vatandaşlarımız için çok acil kan ihtiyacı bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın kan vermeleri için hastanelere gitmelerini önemle rica ederiz.” mesajını paylaştı.

Rasathane Müdüründen açıklama: Artçılar bir hafta devam edebilir

Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener ise yaşanan depremin ardından açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Özener’in açıklaması şöyle:
“24 Ocak 2020’de 20.55’te Elazığ Sivrice’de bir deprem meydana geldi. 6.8’de sonra 6.5 olarak revize ettik. Bilgiler geldikçe güncelliyoruz. Farklı bilgiler verilebiliyor. Yansıda farklı büyüklükler var. 6.9 diye veren merkezler var. Büyük özveriyle çalışan bölgesel deprem izleme çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Depremin merkezi Sivrice: Fakat şu anda 6.6 büyüklüğünde bir deprem oldu. Şiddeti ise 7 şiddetinde bir deprem. Son 500 yıllık tarihe baktığımızda 7’lere kadar depremler var. Bunlar Doğu Anadolu hattı üzerinde lokasyona yakın yerler. Bölge aktif bir bölge. Burada bu depremleri görmemiz doğal. Önümüzdeki yıllarda da böyle depremlerle karşılaşabiliriz. 1900-2019 yılları arasındaki depremlere baktığımızda en son Kovancılar depremi var. 2010 yılında ve 6.1 büyüklüğünde. Sol atım karakterine sahip bir deprem. 40 km bir alan kırığını tahmin ediyoruz. 75 km’lik bir alana yayılıyor artçılarla birlikte. Artçı sarsıntı 30’un üzerine çıktı. Belki bir hafta sürmesini bekleyebiliriz bu artçı sarsıntıların. Sismik olarak oldukça hareketli bir bölge. Bu sismik boşluğun doldurulmasıyla bu bölgede yine benzer büyüklükte depremler görebiliriz. 5.6 büyüklüğüne kadar depremler görebiliriz. Önümüzdeki süreçte de yetkili mercilerin uyarısına dikkat ederek hasarlı binalara girmemekte fayda var.”

Tüm Türkiye Seferber Oldu

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), “Tüm çevre iller kara yoluyla bölgeye ulaşım sağlamaktadır. Deprem sonrasında tüm iller ve birlikler teyakkuz haline geçirilmiştir. Genelkurmay Başkanlığı başta olmak üzere tüm afet ve acil durum yönetimi merkezleri (AADYM) aktif hale geçirilmiştir.” açıklamasını yaptı. AFAD, Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Batman, Bayburt, Bingöl, Bursa, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, İstanbul, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kocaeli, Mardin, Muş, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat ve Van il müdürlükleri ile birlikte Jandarma Arama Kurtarma, Gümüşhane UMKE ile İstanbul ve Mersin itfaiyelerinden, toplamda 418 arama kurtarma personeli bölgeye sevk edildiğini de duyurdu.

AFAD ile birlikte çok sayıda kurum ve belediye harekete geçti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İBB arama kurtarma, yardım ve lojistik ekiplerinin deprem bölgesine hareket ettiğini duyurdu. İBB ekibinde 10 arama kurtarma aracı, 3 bin kişiye hizmet verecek yemek tırı, su tankı, soğuk gıda kamyonu, açık kasa kamyonlar, 66 itfaiye personeli, 8 aşçı, 8 şoför ve iki yardımcı personel yer alıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Manisa Büyükşehir Belediye, İzmit Belediyesi, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile birlikte çok sayıda belediye deprem bölgesine ekiplerini gönderdiklerini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, “Elazığ’da meydana gelen ve pek çok ilimizde hissedilen depremin en az kayıpla atlatılması ve vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanması için ilgili kurumlarımız gerekli tüm tedbirleri almaktadır. Çevre ve Şehircilik, İçişleri ve Sağlık Bakanlarımızı bölgeye gönderdik.” ifadelerini kullandı. Erdoğan daha sonra yaptığı ikinci paylaşımında “Türkiye Cumhurbaşkanı olarak, çalışmaları yakından takip ettiğimizin bilinmesini istiyorum. Başta AFAD ve Kızılay olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızla Milletimizin yanındayız. Depremde hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyorum.” dedi.

Bakanlar Elazığ yolunda

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptığı basın açıklamasında “Herhangi bir can kaybı söz konusu değil. Yaralanmalar var. Elazığ Sivrice merkezde 4- 5 yıkık bina var ama herhangi bir can kaybı şuana kadar bize iletilmiş değil 2 tane yaralanma var.” diye konuştu. Süleyman Soylu, daha sonra yaptığı açıklamada ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte Elazığ’a gideceklerini söyledi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi