Reklam

33 şehidin ardından Rusya’nın açıklaması: Türk askeri birliklerinin o bölgede olmaması gerekiyordu

0

Suriye’de 33 Türk askerinin şehit olmasının ardından Rusya’dan ilk açıklama geldi. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin, İdlip’deki askeri kuvvetlerinin pozisyonu hakkında Rusya’ya bir bilgilendirme yapmadığını söyleyerek, Türk askeri birliklerinin o bölgede yer almaması gerektiği belirtildi.


Rusya Savunma Bakanlığı, Rus Hava Kuvvetleri’nin Türk askerlerinin vurulduğu alanda operasyon düzenlemediğini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın yaptığı diğer bir açıklamada ise, İdlib’de muhalif gruplarla birlikte bulunan Türk askerlerinin Suriye rejim güçleri tarafından vurulduğu aktarıldı.

Moskova, saldırı sonrası Türk askerlerinin yaralandığına ilişkin bilgi aldıktan sonra Suriye ordusunun ateşkes yapması için gereken adımları attığını iddia etti.

Reklam

Rusya’dan yapılan açıklama şöyle:

“Suriye İdlib’deki gerilimi azaltma bölgesinde bulunan HTŞ üyesi teröristler, Suriye Ordusu (SAA) mevzilerine yönelik büyük çaplı bir operasyon başlattı ve Suriye Ordusu bu sadırıya yanıt verdi. Söz konusu saldırı, teröristlerle bir arada bulunan Türk askerlerinin de vurulmasıyla sonuçlandı.

Rusya Ordusu, yaralanan Türk askerlerine ilişkin gelen bilgi üzerine Suriye Ordusu’nun ateşkes yapması için gerekli adımları attı. Behun yakınlarında gerçekleşen operasyonda Rusya hava kuvvetleri yer almadı.

Türkiye’nin İdlib’deki koordinasyon merkezi ile temas halindeyiz.

Türk makamları tarafından verilen bilgiye göre, Türk askerlerinin söz konusu bölgede olmamaları gerekiyordu.”

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi