Reklam

5 milyon vatandaş sağlık hizmetinden yararlanamayacak

0

Sağlık güvencesi olmayan ve prim borcu bulunan 5 milyon vatandaş sağlık hizmetinden yararlanamayacak.


Prim borçları bulunan Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) yükümlüsü vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanması için verilen süre 31 Aralık’ta son buldu. İstanbul Tabip Odası, sosyal güvencesi olmayan ve prim borcu bulunan vatandaşların sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak olmasına tepki gösterdi. Dr. Güray Kılıç, “5 milyon yurttaş sağlık hizmeti alamayacak” dedi.

Reklam

Cumhuriyet gazetesinden Sibel Bahçetepe’nin haberine göre, Tabip Odası yönetim kurulu üyesi Dr. Güray Kılıç, yoksulluk ve işsizlik nedeniyle milyonlarca yurttaşın GSS prim borçlarının yeniden yapılandırılarak faizlerinin silinmesine, 12-18 ay taksitlendirilmesine ve 2 yıl içinde 3 kez ertelenmesine karşın GSS prim borçlarını ödeyemediğini ifade etti.

Reklam

Sağlık hizmeti ücretsiz olmalı

Dr. Güray Kılıç, vatandaşların GSS kapsamında sağlık hizmeti alabilmesi için GSS primini yatırmasının zorunlu olduğunu söyledi. Kılıç şöyle konuştu: “Sağlık hizmeti sunucusuna başvurduğu tarihte prim ve prime ilişkin hiçbir borcunun bulunmaması şarttır. Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan, SGK’den gelir ve aylık almayan, 18 yaşını doldurmuş ve öğrenci olmayan, aylık geliri asgari ücretin 3’te birinden fazla olan vatandaşlar aylık 76.75 TL olan GSS primlerini kendileri ödemektedirler. Aylık geliri asgari ücretin 3’te birinden az olan vatandaşların ise GSS primi devlet tarafından ödenmektedir. Primlerini zamanında ödeyemeyip borçlu duruma düşen Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortalılar ile onların bakmakla yükümlü oldukları kişiler yıl sonuna kadar herhangi bir düzenleme yapılmaz ise 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren sağlık kurumlarında sağlık hizmetlerinden faydalanamayacaklardır. Pirimini ödeyemeyen Bağ-Kur ve GSS’lilerin sayısının yaklaşık 5 milyon kişi olduğu tahmin edilmektedir. Herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayan, çalışmayan ve GSS prim borcunu ödeyemediği için sağlık hizmeti alamayan tüm yurttaşlara geçici ertelemeler değil, kalıcı çözüm üretmek gerekiyor. Ülkenin bütün vatandaşları için sağlık hizmetleri ücretsiz olmalı; sağlık hizmeti alabilmek için GSS primi, ilave ücret, katılım payı ödemek gibi bütün uygulamalar kaldırılmalıdır. Prim esasına dayalı sağlık sigortacılığının Türkiye’nin gerçekleri ile uyuşmadığı açıktır. GSS uygulamasından vazgeçilmeli, sağlık harcamaları genel bütçe kaynaklarından karşılanmalıdır.”

Reklam

Reklam

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi