6 bin kitapevinin yarısı kapanacak, 40 kişi işsiz kalacak

0

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, durumun böyle devam etmesi halinde 6 binden fazla kitapçının yarısının kapanacağı, 40 bin kişinin de işsiz kalacağına vurgu yaptı.


Türkiye Yayıncılar Birliği, 11 Mart’tan bugüne kitap satışlarının yüzde 63 azaldığını, nisan ayında İnternetten satışların ise Nisan 2019’a göre yüzde 17 arttığına dikkat çekti.

Cumhuriyet gazetesinden Gamze Bal’ın haberine göre, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, kur nedeniyle maliyetlerin arttığını, İnternet sitelerindeki ‘yıkıcı indirimler’ karşısında zor duruma düştüklerini belirtti. Kocatürk, ortalama bir yayıncının bu koşullarda üç aydan fazla dayanacak gücünün olmadığını, ‘ciddi destek gelmez ve yıkıcı indirimler devam ederse’ haziranda ‘pillerinin biteceğini’ dile getirdi.

Kocatürk, durumun böyle devam etmesi halinde 6 binden fazla kitapçının yarısının kapanacağı, 40 bin kişinin de işsiz kalacağını ifade etti.

Mart’tan beri kitap üretilemiyor

Birlik başkanı, Türkiye’nin yılda 68 bin kitapla en çok yeni kitap üreten altıncı ülke olduğu vurgulayarak marttan beri kitap üretilemediğine dikkat çekti. Kocatürk, “Cirolarımızın yüzde 30-35’i yeni kitaptan gelir. Bu olmadığında yıl sonunda en iyi ihtimalle yüzde 40 civarında bir ciro kaybı yaşarız” dedi.

Yayıncılar Birliği devletten taleplerini ise şöyle sıralıyorlar: “Kısa Çalışma Ödeneği (her çalışan alamıyor) belli bir süre daha devam etmeli. Bu kredilerden (Nefes Kredisi vs.) yararlanmamıza öncelik verilmeli. Kültür ve Turizm Bakanlığı kitap alım bütçesini artırmalı. Milli Eğitim Bakanlığı okul kütüphanelerine, Adalet Bakanlığı hapishanelere kitap almalı. Yerel yönetimler gezici kütüphaneler açarak yayıncılara destek olmalı.”

İnternet satışları artacak, kitapevleri kapanacak

Yapı Kredi Yayınları Satış ve Pazarlama Müdürü Özgür Akın, dış alıma bağlı bir sektör olduklarını, kur artışının maliyetlerini artırdığını, kitaplarda zammın kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Akın, “Online satışların artacağı görülüyor. Ancak maalesef kitapevlerinin satışlardaki payının düşmesi ve birçoğunun kapanacağı da kuvvetli bir olasılık.” dedi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi