AB Komisyonu açıkladı: “Türk ekonomisi 2020 yılında yüzde 5,4 daralacak”

0

AB Komisyonu, korona virüs salgınının yol açtığı küresel kriz ile karşı karşıya kalan Türk ekonomisinin 2020 yılında yüzde 5,4 daralacağını tahmin etti. 2020 ve 2021 işsizlik oranı tahminleri yüzde 16,9, enflasyon beklentileri ise yüzde 11,4 ve 11,7 olarak belirtildi.


Avrupa Birliği (AB) üyesi ve aday ülkeler için bahar dönemi makroekonomik tahmin ve değerlendirmelerin yer aldığı 2020 Yılı Bahar Ekonomik Görünüm Raporu yayınlandı. AB Komisyonu, Türkiye’nin global tedarik, değer zincirlerine yüksek entegrasyon ve turizm, taşımacılık gelirlerine bağımlılığı nedeniyle korona virüs krizinin etkilerine, serpintilerine maruz kaldığını ifade etti.

AB Komisyonu, dış finansman kırılganlıkları ve kriz öncesinde uygulanmakta olan genişlemeci politikaların Türkiye’nin korona virüs krizinin etkilerini hafifletme için politika alanını sınırladığını savundu. Komisyon, bilanço ve dış finansman kırılganlıklarının majör bir risk kaynağı olmayı sürdürdüğünü belirtti.

Raporda, yurt içi talepte ve uluslararası ticarette bu yıl yaşanan kesin düşüşün ardından, uzun süreli, ısrarcı belirsizlik ve zayıf istihdam piyasasının Türkiye’nin 2021’de toparlanma gücünü zayıflatmasının beklediği ifade edildi. Komisyon, 2021 yılı için Türk ekonomisine yönelik Gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) büyüme tahminini yüzde 4,4 olarak ifade edildi.

Komisyon raporunda Türkiye için 2020 ve 2021 işsizlik oranı tahminleri yüzde 16,9, enflasyon beklentileri ise yüzde 11,4 ve 11,7 olarak belirtildi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi