ABD Başkanı Trump aklandı

0

“Görevi kötüye kullanmak ve Kongre’nin çalışmasını engellemek” gerekçesiyle Senato tarafından yargılanan ABD Başkanı Donald Trump hakkındaki iki suçlamadan da aklandı.


Haftalardır devam eden azil tartışması, iki haftadır süren duruşma sonrasında yapılan oylamayla sonuca kavuşturuldu. Trump, oylamada iki suçlamadan da aklandı.

Anayasa Mahkemesi Başyargıcı John Roberts’ın yönetiminde yapılan oylamada Trump, ”görevi kötüye kullanma” suçlamasından 48’e karşı 52, ”Kongre’nin çalışmasını engelleme’ suçlamasından ise 47’ye karşı 53 oy alarak aklanmış oldu.

ABD Başkanı, oylamanın ardından sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “”Azil oyunu üzerinde ülkemizin zaferi hakkında yarın 12.00’de Beyaz Saray’dan halka açıklama yapacağım” dedi.

Trump’ın ardından Beyaz Saray Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada ise, “Başkan, Demokratlar’ın utanç verici davranışlarının bu son faslını da geçmişte bırakmaktan mutluluk duyuyor, 2020 ve ötesinde Amerikan halkının yararına işler yapmaya devam etmeyi dört gözle bekliyor” denildi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi yaptığı açıklamada, Cumhuriyetçilerin Anayasaya ihanet ettiklerini vurgulayarak şunları söyledi:

”Maalesef, Senato’daki Cumhuriyetçiler’in Anayasa’ya ihaneti yüzünden, Başkan, hukukun üstünde olduğu ve eğer isterse seçimlere yolsuzluk bulaştırabileceği ısrarıyla, Amerikan demokrasisine tehdit oluşturmaya devam ediyor.”

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1225179058000089090

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi