Reklam

AB’den Yunanistan’a tam destek

0

Yunanistan sınırında yaşanan göçmen krizini yerinde teftiş eden AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Avrupa’nın birliğini ve dayanışmasını test edenler hayal kırııklığına uğrayacaklar” dedi.


Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sınır kapılarının açıldığını duyurmasının ardından on binlerce göçmenin Yunanistan sınırına akın etmesinin ardından başlayan krizi yerinde ziyaret etti.

Euronews’den Sertaç Aktan’ın haberine göre Komisyon Başkanı von der Leyen, Yunanistan Başbakanı Miçotakis eşliğinde Pazarkule Sınır Kapısı’nın Yunan tarafına giderek, mülteci krizi konusunda AB’nin Yunanistan’ın yanında olduğunu ve gerekli her türlü desteği vereceğini duyurdu.

Yunanistan’a 700 milyon Euro destek

Ursula von der Leyen, göçmen kriziyle mücadele edebilmesi için Yunanistan’a ilk etapta 350 milyon eurosu hemen olmak üzere toplamda 700 milyon euro para ile 100 sınır koruma görevlisi, 7 gemi, 2 helikopter, 1 uçak ve 3 özel araç verileceğini açıkladı.

Reklam

von der Leyen, Yunanistan sınırında hali hazırda bulunan Frontex sınır güvenliği ekibinin hem kara hem de suda hızla güçlendirileceğini aktararak tüm imkanlarını kullanmaya hazır olduklarını ifade etti.

Ursula von der Leyen’in açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

– Gelecek günlerde ve haftalarda gerekli desteği vermeye devam edeceğiz. Bu sadece Yunanistan’ın kontrol altında tutması beklenebilecek bir meselesi değildir. Bu tüm Avrupa’nın sorumluluğudur.

– Avrupa’nın birliğini ve dayanışmasını test edenler hayal kırııklığına uğrayacaklar. Bu hattı tutacağız ve başaracağız.

– Türkiye bir düşman değil ve insanlar da bir amaca ulaşmanın aracı değiller. Gelecek günlerde bu iki şeyi de hep aklımızda tutacağız.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi