ABD’li senatör: “Kim Jong-un ölmediyse şaşırırım”

0

ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un öldüğüne ilişkin iddialarla ilgili olarak, “Böyle iddiaların sürmesine izin vermezsin bu yüzden ölmediyse şaşırırım” dedi.


Fox News’a bağlanan Senatör Graham, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ilgili olarak, “Orası kapalı bir toplum. Doğrudan bir şey duymadım ama ölmediyse ya da bitkisel hayat gibi bir durumda değilse şaşırırım çünkü böyle iddiaların uzun süre devam etmesine izin verilmez” dedi. Graham, Kuzey Kore’den eninde sonunda bir açıklama geleceğini belirtti.

Bazı kaynaklar tarafından öldüğü iddia edilen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un sağlık durumunu kontrol etmesi için dün, Çin’den Pyongyang’a aralarında medikal uzmanlar bulunan bir ekibin gönderildiği aktarıldı.

Kim Jong-un öldüğü iddiaları nasıl başladı?

CNN’in ABD’li bir yetkiliye dayandırdığı haberinde Kim’in “hayati tehlikesi” olduğu iddiasını duyurmasıyla konu tartışılmaya başladı.

Kuzey Kore devlet medyası tarafından 11 Nisan’da Kim’in bir Politbüro toplantısına katıldığını bildirdi. Ertesi gün gazetede Kim’in bir askeri tesisi ziyaretiyle ilgili haber yer aldı ancak teftişin hangi tarihte yapıldığına yer verilmedi. Kim Joun-un, 15 Nisan’da dedesinin doğum günü kutlamalarına da katılmadı.

İzole edilmiş ülkenin içindeki muhbirlerden haber toplayan Güney Kore merkezli The Daily NK, Kim’in bir kalp ameliyatı geçirdiğini doğruladı ancak şimdi “Büyük oranda iyileştiğini” iddia etti. Daily NK, kesin bir yargıda bulunmanın mümkün olmadığını çünkü haberin sadece tek bir kaynağa dayandığını ifade etti.

Daily NK başka bir haberinde Kim’in sağlığının son aylarda obezite, yoğun sigara kullanımı ve stres sebebiyle ciddi anlamda kötüleştiğini bildirmişti.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi