Açlık sınırı 2 bin 374 TL’ye yükseldi!

0

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Nisan ayı açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı.


TÜRK-İŞ, korona virüs pandemisinin dar gelirliyi daha fazla etkilediğini söylerek, açıklamalarda bulundu. TÜRK-İŞ, bir çalışanın aylık yaşam maliyeti tutarını 2 bin 884 TL, dört kişilik ailenin açlık sınırını 2 bin 374, yoksulluk sınırını ise 7 bin 733 TL olarak açıkladı.

Mutfak enflasyonundaki artış oranını ise aylık yüzde 1,23 ve 12 aylık ise yüzde 12,68 olarak açıklandı.

TÜRK-İŞ, korona virüs pandemisiyle birlikte gıda fiyatlarında artışın vatandaşın mevcut elde ettiği ücret ile karşılayamayacağını söyleyerek, “İşçi kesimi, 2020 yılında geçerli olacak asgari ücretin insana yakışır bir düzeyde olmadığını daha yürürlüğe girmeden dile getirmiş, ancak işveren-hükümet kesiminin kararı geçerli olmuştu. Gelinen aşamada asgari ücretin ve genel olarak ücret gelirlerinin yetersizliği görünür olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Bekar biri 2 bin 883 lira ile geçinebilir!

TÜRK-İŞ Nisan Araştırmasına göre, dört kişilik bir aile sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için aylık gıda harcaması 2 bin 374 TL, gıda harcaması dahil diğer harcamaların tutarı ise 7 bin 732 bin TL.

Bekar bir çalışanın yaşam maliyeti ise 2 bin 883 TL olarak açıklandı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi