Adana’da sahra hastanesi tartışması

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün akşam Habertürk kanalında canlı yayında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın bin kişilik Sahra Hastanesi kurduğunu söylemişti. Adana Valiliği, yaptığı açıklamayla sahra hastanesinin kurulmadığını ifade etti. Zeydan Karalar ise bugün yaptığı açıklamalarda, ” Yaklaşık bin kişilik hastane kurulabileceğini tespit ettik ön hazırlığını yaptık.” ifadelerini kullandı.


Dün akşam Habertürk kanalında canlı yayında yaptığı açıklamalarla gündeme gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bakın sahra hastanesi. Zeydan Karalar bin yataklı sahra hastanesi yaptı. Bir belediye başkanının yaptığını Türkiye Cumhurbaşkanlığı yapamıyor, yüzlerine gözlerine bulaştırdılar.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu ifadelerin ardından Adana Valiliği bugün resmi sitesinden bir açıklama yayımladı. Yapılan açıklamada, “Sağlık hizmeti sunumu açısından ilimizin herhangi bir ek yataklı veya yataksız tedavi hizmetine ihtiyacı bulunmamaktadır. Ayrıca anılan yerin fuar alanı olduğu, bu alanda bin yataklı bir hastanenin bulunmadığı ve olması gereken araç-gereç ve tıbbi donanımların bulunmaması sebebiyle söz konusu yerin hastane veya sağlık hizmetleri açısından uygun şartları hiçbir şekilde taşımadığı değerlendirilmiştir.” denildi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, bu açıklamanın ardından Haber Global kanalında canlı yayında açıklamalarda bulundu. Karalar, “Korona virüs salgını başladığında İtalya’da hastalar koridorlarda yatıyordu. Biz oradan esinlenerek bir Sahra Hastanesi hazırlığı yapalım istedik. Bütün Adana’yı gezdik. Bizim bir fuar alanımız var fuar alanını ölçtük biçtik yaklaşık bin yataklı Sahra Hastanesi olabileceğini tespit ettik ve hızla o işe başladık. Doktorların kendilerini dezenfekte edebileceği lavabolar yaptık ve yataklar sipariş ettik. Bu iş böyle olur. Biz lüks bir hastane yapmıyoruz. İtalya’daki gibi olaylar çoğalırsa hastalarımız koridorlarda yatacağına buralarda yatsınlar. Umarım buna ihtiyaç kalmaz, korona vakaları artmaz. Zaten Adana’da şu an bin yatak boş durumda.” ifadelerini kullandı.

Adana Valiliği’nden yapılan resmi açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Bazı basın yayın organlarında Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığının bin yataklı hastane yaptığı yönünde haberler yer alması üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İlimizde korona virüs vakaları ile mücadelede 1. basamak aile hekimlikleri başta olmak üzere tüm 1. basamak sağlık tesisleri, 16’sı kamu hastanesi, 16’sı özel hastane ve 2’si üniversite hastanesi olmak üzere toplam 34 yataklı tedavi kurumumuzda 25.335 sağlık personelimizle hizmet devam etmektedir.

İl geneli hastanelerimizde 1.412’si yoğun bakım yatağı olmak üzere 7.197 yatak mevcut olup servislerimizde doluluk oranı % 10, yoğun bakımlarımızdaki doluluk oranı ise % 13’tür. Aynı zamanda hastanelerimizde normal hastalarımız için de hizmet kesintisiz şekilde devam etmektedir.

Sağlık hizmeti sunumu açısından ilimizin herhangi bir ek yataklı veya yataksız tedavi hizmetine ihtiyacı bulunmamaktadır. Ayrıca anılan yerin fuar alanı olduğu, bu alanda 1000 yataklı bir hastanenin bulunmadığı ve olması gereken araç-gereç ve tıbbi donanımların bulunmaması sebebiyle söz konusu yerin hastane veya sağlık hizmetleri açısından uygun şartları hiçbir şekilde taşımadığı değerlendirilmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi