Afrika penguenleri insanlarla benzer dilsel kalıplarla ‘konuşuyor’

0

Araştırmacılara göre, penguenlerin en çok kullandığı seslerin kısa olma eğiliminde olduğu tespit edildi.


NBCNEWS’in haberine göre; Afrika penguenlerinin üreme mevsiminde çığlıklarda ve ciyaklamalarda konuşma şekli pek hoş görünmeyebilir, ancak Salı günü yayınlanan yeni araştırmalar kısık çağrıların insan dilinde bulunanlara benzer dilsel kalıpları takip ettiğini gösteriyor.

Avrupalı ​​bilim adamlarından oluşan bir ekip, İtalyan hayvanat bahçelerinde 28 yetişkin Afrika pengueninden 590 vokalizasyon okudu ve penguenlerin şarkısı ile geniş bir insan diline uygulanan iki yasa arasında paralellikler fark etti. Keşif, bu özelliklerin birincil olmayan bir türde ilk kez gözlemlenmesidir.

Araştırmacılar, Zipf’in kısaltma yasasında belirtildiği gibi, penguenlerin en çok kullandığı vokal seslerin, insan konuşmasında “ve” veya “so” gibi bağlaçlara benzer şekilde daha kısa olma eğiliminde olduğunu bulmuşlardır. Penguen “gevezelik” aynı zamanda, dilsel bir yapının büyüklüğünün kurucu bölümleri ile ters orantılı olduğunu belirten Menzerath-Altmann yasasına da uyar. Esasen, bu daha uzun sözcüklerin tipik olarak kısa hecelerin dizilerinden oluştuğu anlamına gelir.

Yaşam bilimleri bölümünde bir araştırmacı olan Livio Favaro, “Aynı şeyi, birçok akustik eleman içeren şarkıların daha kısa süreli akustik elemanlardan yapıldığı Afrika pengueninin şarkılarında da bulduk.” Dedi. ve İtalya’daki Turin Üniversitesi’nde biyoloji sistemleri.

Önceki araştırmalar, benekler ve babunların çağrılarında benzer ses dizileri kalıpları bulmuştu.

Yeni çalışmada, Favaro ve meslektaşları, tipik olarak erkeklerin üreme mevsimi boyunca iletişim kurmak için kullandığı kendinden geçmiş ekran şarkıları olarak bilinenleri analiz ettiler.

Biyoloji Mektupları dergisinde yayınlanan araştırma, insan konuşma kalıplarına benzerlikler getirse de, Favaro penguenlerin kendinden geçmiş görüntülü konuşmalarının insan dilinin karmaşıklığını yansıtmadığını vurguladı. Daha ziyade, seslendirme, bir kişinin sadece telefondan sesini duyarak bir kişi hakkında çıkarılabilecek ilkel bilgi türüne benzediği bir penguenin kimliği hakkında temel bilgileri iletir.

İki kanuna benzeyen şey, insanlar gibi, penguenlerin de etkili bir şekilde iletişim kurmak için evrimleşmeleridir – insan dilinde bulunabilen bilgi sıkıştırma olarak bilinen bir ilke.

Nbcnews/Denise Chow

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi