Ali Babacan: Evine ekmek götüremeyen kişiye nasıl ‘evinde kal’ diyebiliriz?

0

Ali Babacan, korona virüs salgını nedeniyle açıklanan ekonomik paketin kayıt dışı çalışanlar ve ücretliler için çözüm üretmediğini belirterek, “Türkiye’de 27 milyon vatandaşımızın ya emekli maaşı ya da kamu çalışanı olması gibi sebeplerle devletten bir geliri var. Ama 55 milyon vatandaşımızın devletten geliri yok. Öncelikle bu 55 milyon için tedbirlerle alınmalı.” diye konuştu.


FOX TV’de yayımlanan ve İsmail Küçükkaya‘nın sunduğu Çalar Saat programına konuk olan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, korona virüs salgını nedeniyle açıklanan tedbir paketi ve alınabilecek önlemler hakkında açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarına göre 9 milyon kayıt dışı çalışan olduğunu belirten Babacan, Hükümet’in açıkladığı destek paketlerinde veya kısa çalışma ödeneğinde bu kesimin yer almadığını ve hiçbir destekten faydalanamadığını söyledi. Babacan, “Evine ekmek götüremeyen kişiye nasıl ‘evinde kal’ diyebiliriz? Türkiye’de 27 milyon vatandaşımızın ya emekli maaşı ya da kamu çalışanı olması gibi sebeplerle devletten bir geliri var. Ama 55 milyon vatandaşımızın devletten geliri yok. Öncelikle bu 55 milyon için tedbirlerle alınmalı.” diye konuştu.

“Şu anda eldeki bütün cephane acilen kullanılmalı”

Bu aşamada devletin kaynak yaratmak için farklı seçenekleri olduğunu dile getiren Babacan, “Devlet alacaklarından tamamen vazgeçebilir. Alacaklarını erteleyebilir. Devlet borç verebilir ya da karşılığı olmadan vatandaşlara ödeme yapar ve tekrar geri istemez. Bunların hepsi devletin yapabileceği işler.” dedi.

İsmail Küçükkaya’nın “Peki sizce hangisi yapılmalı?” sorusuna ise Babacan, “Bunların hepsi yapılmalı. Şu anda eldeki bütün cephane acilen kullanılmalı. Bir günlük gecikmenin bile ileride zararı çok daha büyük olur.” ifadelerini kullandı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi