Bilim

ALMA teleskopu yıldız savaşlarını görüntülediAtacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizgesi (ALMA) teleskoplarını kullanan gökbilimciler, iki yıldız arasındaki meydan okumanın sonucunda ortaya çıkan tuhaf gaz bulutlarını görüntülediler.


Araştırmacı Hans Olofsson, bu savaşta ölüm sürecinin düşük kütleli yıldızın dev yıldız tarafından girdap içine çekilip yutulmasını gözlemlendiğini belirtti. Olofsson ve ekibi artık HD101584 çift yıldız sisteminde olanların bir yıldız savaşına benzediğini ifade ettiler.

Buna ek olarak Olofsson ve ekibi şu açıklamalarda bulundular.

“Ana yıldız bir kırmızı deve dönüşmek için şişerken, küçük kütleli arkadaşını içine alacak kadar büyüdü. Karşılığında, küçük yıldız dev yıldızın çekirdeğine doğru sarmal hareket yapmaya başladı ama onunla çarpışmadı. Bunun yerine, bu manevra büyük yıldızın gaz katmanlarının etkileyici bir biçimde dağılarak ve geride çekirdeğini bırakarak patlamasına yol açtı.”

ESO’nun sahip olduğu ALMA teleskopunu kullanarak gökbilimcilerin bu savaşan çifte daha yakından bakmalarına izin vereceğini ve bu gökcisminin merkezindeki bilgiyi sunacağını söylüyor.


İlginizi Çekebilecek Haberler

Bilim

Jüpiter’de su bulundu!

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’nın (NASA) Jüpiter’i incelemek için gönderdiği Juno keşif uydusundan ...

Görüşlerinizi Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir