Reklam

Alman Bakan’dan Libya’ya destek verenlere tehdit: Kimse fark edilmeden bu işten sıyrılacağına güvenmesin.

0

Birleşmiş Milletler (BM) silah ambargosunu delerek Libya’ya silah ve asker göndermeye devam eden ülkelere yaptırım tehdidinde bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, “Kimse fark edilmeden bu işten sıyrılacağına güvenmesin. Ve kimse kanıtlanabilir şekilde gerçekleştirilen bu tür ihlallerin sonuçlarının olmayacağını ümit etmesin” dedi.


Birleşmiş Milletler’in (BM) New York’taki merkezinde düzenlenen Güvenlik Konseyi’nin Libya konulu oturumuna katılan Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Ocak ayında Berlin’de düzenlenen uluslararası konferansta 2011’de ilan edilen ambargoyu destekleme taahhüdünde bulunan ülkelerin ihlalleri deldiği takdirde hesap vermek zorunda kalacağını ifade etti.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, yaptırımların ne yönde olacağı hakkında bilgi vermeyen Alman bakan, konunun Avrupa Birliği tarafından ele alınacağını söyledi. Alman Bakan, “Kimse fark edilmeden bu işten sıyrılacağına güvenmesin. Ve kimse kanıtlanabilir şekilde gerçekleştirilen bu tür ihlallerin sonuçlarının olmayacağını ümit etmesin.” dedi.

Reklam

Aralarında Türkiye’de var

Ocak ayında Berlin’de düzenlenen uluslararası konferansta aralarında Türkiye’nin de olduğu 16 ülke ve uluslararası kuruluş, Libya’ya dışarıdan müdahalenin durdurulması taahhüdünde bulunmuştu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Rusya ve Türkiye’nin de adını vererek, Libya’ya silah ve paralı savaşçı sevkiyatının sürmesine değinmiş, durumu “skandal” olarak nitelemişti.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ve Libya’ya askeri lojistik sağlayan ülkelere yaptırım uygulamayı planlayan AB, deniz gücü misyonunu devreye sokmaya hazırlanıyor. Misyona dahil edilecek gemi ve uçakların müdahale değil, bilgi toplaması öngörülüyor.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi