Reklam

Almanya’da 4 Türk’ün öldürüldüğü saldırıya ilişkin Merkel’den açılama geldi

0

Almanya’da dün akşam yerel saat ile 22.00 sıralarında Hanau kasabasında iki ayrı kafeye düzenlenen silahlı saldırısı sonrasında 4’ü Türk 10 kişi hayatını kaybederken 5 kişide yaralanmıştı. Saldırıyla ilgili olarak Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Bunca vatandaşın korkunç bir biçimde ölümünden dolayı bugün Hanau’daki insanların hissettiği derin acıyı ben ve Almanya’nın tümünde insanlar hissediyoruz” diye konuştu.


Almanya’nın Hanau kasabasında iki ayrı kafaye otomobille gelen bir grup tarafından silahlı saldırı düzenlendi. İlk saldırıyı Hanau merkezindeki bir kafede gerçekleştiren grup daha sonra Kesselstadt semtinde başka bir kafeye silahlı saldırıda bulundu. Her iki saldırı sonrasında 4’ü Türk 10 kişi hayatını kaybederken 5 kişinde yaralandığı öğrenildi.

Derin acıyı ben ve Almanya’nın tümünde insanlar hissediyoruz

DW Türkçe’nin aktardıklarına göre, Almanya Başbakanı Angela Merkel, dün gece meydana gelen saldırıyla ilgili olarak bugün bir açıklama yaptı. Başkent Berlin’de yaptığı açıklamada Merkel, ülkesi için son derece üzüntü verici bir gün olduğunu belirterek, “Bunca vatandaşın korkunç bir biçimde ölümünden dolayı bugün Hanau’daki insanların hissettiği derin acıyı ben ve Almanya’nın tümünde insanlar hissediyoruz.” diye konuştu.

“Saldırının arka planı sonuna kadar aydınlatılacak”

Merkel, saldırının arka planının “sonuna kadar” aydınlatılması için her şeyin yapılacağı söyledi.

Reklam

Başbakan Merkel, “Nihai bir değerlendirme yapmak için henüz çok erken. Şu anda eldeki birçok veri failin aşırı sağcı, ırkçı güdülerle hareket ettiğine işaret ediyor. Farklı bir kökenden gelen, inanca ya da görünüme sahip olan insanlara duyduğu nefretle hareket ettiğine” ifadelerini kulandı.

“Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir”

“Irkçılık bir zehirdir, nefret bir zehirdir. Ve bu zehir toplumumuzda mevcut.” diyen Merkel, “Sayısı oldukça çok olan cinayetin sorumlusu da budur. NSU’nun eylemlerinden (Kassel Bölge Valisi) Walter Lübcke cinayetine, oradan Halle’deki cinayetlere kadar” şeklinde konuştu.

Federal Hükümet ve tüm devlet kurumlarının ülkedeki “her bir insanın haklarını ve haysiyetini” savunacağını vurgulayan Merkel “Vatandaşları köken ya da din gözeterek ayırmıyoruz. Almanya’yı bölmeye çalışanlara tüm gücümüz ve kararlılığımızla karşı çıkıyoruz” dedi.

Saldırgan ölü kendi evinde ölü bulundu

Almanya’nın Hanau kentinde dün akşam saatlerinde iki ayrı kafeye düzenlenen saldırının faili 43 yaşında bir erkek olduğu ve ikamet ettiği evde 72 yaşındaki annesiyle birlikte ölü olarak bulunduğu öğrenildi. Saldırganın, annesini öldürdükten sonra intihar ettiği düşünülüyor.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi