Altaylı’dan Diyanete: “Lanetlenmiş eşcinsellerden vergi almayın o zaman”

0

HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Cuma hutbesindeki sözlerini eleştirdi. Altaylı, “Diyanet’in bütçesi de vergilerimizden oluşur. Yani içinde lanetlenen eşcinsellerin de vergisi olan bir paradan. Yanlış olan, iki yüzlü olan bu tarafıdır işin. Haklısınız ama vergisini de almayın o zaman.” dedi.


Geçtiğimiz cuma günü camide yaptığı konuşmayla gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a Fatih Altaylı’dan da eleştiri geldi. Altaylı, Erbaşın, “İslam lutiliği, eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti? Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir bunun hikmeti” sözlerine, “Kiliseler devletin bütçesinden para almazlar. Bizde ise Diyanet’in bütçesi de vergilerimizden oluşur. Yani içinde lanetlenen eşcinsellerin de vergisi olan bir paradan. Yanlış olan, iki yüzlü olan bu tarafıdır işin. Haklısınız ama vergisini de almayın o zaman” diye yanıt verdi.

Altaylı’nın ilgili yazılı şöyle:

“Diyanet İşleri Başkanı’nın eşcinsellik ile ilgili sözleri kimseyi şaşırtmadı bence.
Eşcinsellerin de bu sözlerden alındığını zannetmiyorum. Çünkü dünyanın her yerinde “din adamlarından” beklenen davranış modeli budur. Sıradan bir papa da, papaz da, genel olarak kilise de benzer söylemler içindedir. Eşcinselliğin de pedofilinin de kiliselerde dibine kadar yaşanıyor olması papayı da kiliseleri de bu söylemden uzak tutmaz. ‘Ulan bunun ağa babası kiliselerde üstelik de zorla’ demez hiçbir piskopos.
O yüzden din kurumlarının başındaki kişilerin böyle söylemleri çok önemsenmez. Lafın gereğidir o. Türkiye’de da buna şaşırmamak lazım.

Ancak şunu da unutmamak lazım ki, kiliseler devletin bütçesinden para almazlar.Bizde ise Diyanet’in bütçesi de vergilerimizden oluşur. Yani içinde lanetlenen eşcinsellerin de vergisi olan bir paradan. Yanlış olan, iki yüzlü olan bu tarafıdır işin. Ama ‘Milli Sanat Güneşi’ne ve ‘Hanımefendi Sanatçısı’na baktığımız zaman bu toplumda bu kadar ikiyüzlülük de normaldir herhalde.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi