Amerikan askerleri Bağdat’ta

0

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Bağdat Büyükelçiliği önündeki protestolardan dolayı elçilik personelinin korunması amacıyla Irak’a takviye asker gönderileceğini duyurmuştu. ABD askerleri Irak’ın başkenti Bağdat’a ulaştı.


ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) Bağdat Büyükelçiliğini korumak amacıyla giden askerlerin fotoğrafını sosyal medya hesabından paylaştı. Paylaşılan mesajda, Kuveyt’ten sevk edilen askerlerle ilgili sayıları hakkında bir bilgi verilmedi. Ancak 100 ABD askeri olduğu düşünülüyor.

CENTCOM, yine sosyal medya hesabı üzerinden ABD’ya ait Apache helikopterlerinin elçilik binası üzerinde uçtuğu görüntüleri de paylaştı.

ABD Savunma Bakanı: Irak’ı desteklemeyi sürdürüyoruz

Amerika’nın Sesi sitesinde yer alan habere göre, ABD Savunma Bakanı Mark Esper, “Bütün ülkelerde olduğu gibi personelimizin korunmasına yardımcı olunması konusunda ev sahibi ülkeye güveniyoruz. Bu kapsamda Irak hükümetine de uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulunuyoruz. ABD olarak Irak halkını ve özgür, egemen ve müreffeh bir Irak’ı desteklemeyi sürdürüyoruz” diye konuştu.

ABD Başkanı Donald Trump ise Irak Başbakanı Adil Abdül Mehdi ile telefonda görüştü. Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Trump görüşmede Irak’ta görevli ABD personelinin güvenliğinin sağlanması gerekliliğinin altını çizdi.

“Irak’ta artan yolsuzluğa tepki göstermek için…”

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan da açıklama geldi. Önceliklerinin ABD personelinin güvenliği olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD personelinin güvende olduğunu, elçilik binasına girilmediğini belirtti. Bağdat Büyükelçiliği’nin tahliye edilmesinin planlanmadığını belirten sözcü, ABD’nin Bağdat Büyükelçisi’nin önceden planlanan bir seyahette olduğunu, tahliye edildiğine yönelik haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve büyükelçiliğe döneceğini ifade etti.

Açıklamada, “ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği önündeki İran destekli protestoların, İran rejiminin etkisiyle Irak’ta artan yolsuzluğa tepki göstermek için Ekim ayından bu yana sokakta olan Iraklı göstericilerle karıştırılmaması gerektiği” vurgulandı. Yazılı açıklamada, “Amerika’nın egemen ve bağımsız bir Irak’ı desteklemek üzere bölgede bulunan vatandaşlarını koruyup savunacağını net bir şekilde ifade ettik. Irak’taki durumu yakından takip ediyor, Irak hükümetine de yükümlülükleri gereği diplomatik tesislerin korunması çağrısında bulunuyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Trump İran’ı Suçluyor

Olaylardan İran’ı sorumlu tutan ve gösterileri İran’ın organize ettiğini savunan Başkan Donald Trump, Irak hükümetine de “Büyükelçiliğin korunması için Irak’tan güvenlik güçlerini kullanmasını bekliyoruz” mesajını vermişti. Trump, sosyal medya hesabı üzerinden paylaştığı bir sonraki mesajında da Irak halkına seslendi. Trump, “Irak’ta özgürlük isteyen; İran tarafından kontrol edilmek ve İran’ın tahakkümü altında olmak istemeyen milyonlarca kişiye sesleniyorum. Zaman sizin zamanınız” diye yazdı.

ABD Başkanı Trump daha sonra da iki haftalık tatil için gittiği Florida’daki golf tesisi Mar-a-Lago’da Ortadoğu, ordu ve ticaret konusunda çok başarılı bir toplantı yaptıklarını kaydetti.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi