Ankara’nın ardından Diyarbakır Barosu hakkında da Diyanet soruşturması açıldı

0

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’a yönelik açıklamaları nedeniyle Diyarbakır Barosu yöneticileri hakkında soruşturma başlattı.


Ankara Barosu hakkında dün başlatılan soruşturmanın ardından bugün de Diyarbakır’dan Cumhuriyet Başsavcılığından soruşturma haberi geldi. Başsavcılık, baronun dün, “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın Nefret Söylemi Hakkındaki Basın Açıklaması” başlığıyla yaptığı açıklama nedeniyle, baro yöneticileri hakkında Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 216/3 maddesi kapsamında, halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçundan soruşturma başlattı.

Söz konusu TCK’nin 216’ncı maddesinin 3’üncü fıkrasında “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılayan kişi, fiilin kamu barışını bozmaya elverişli olması halinde, altı aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmü bulunuyor.

Ne olmuştu?

Cuma hutbesinde Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın LGBT bireyler hakkında söylediklerini eleştiren bir metin yayınlayan Ankara Barosu hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açılmıştı. Yapılan açıklamada, “Ankara Barosu’nun 26.04.2020 tarihli ve “Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın İnsanlığın Bir Kesimini Nefretle Aşağılayıp Kitlelere Hedef Gösterdiği Konuşmasıyla İlgili Basın Açıklaması” başlıklı açıklaması nedeniyle, Cumhuriyet Başsavcılığımızca, Ankara Barosu hakkında, 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 216/3 maddesi kapsamında, Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama suçundan re’sen soruşturma başlatılmıştır” ifadeleri yer almıştı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi