Anneler günü ne zaman ortaya çıktı?

0

Her yıl mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanan Anneler Günü’nün kökeni 1908 yılına kadar uzanmaktadır. 1864’te ailesinin 10’uncu çocuğu olarak dünyaya gelen Anna Jarvis annesi Ann Jarvis’ten uzak kalsa da aralarındaki bağ hiçbir zaman kopmamıştır. Ann Jarvis yaşadığı kalp sorunları nedeniyle vefatından 1 yıl önce kızının yanına taşınmıştır ve kızının yanında hayata gözlerini yummuştur.

Bu olay yaşandığında 41 yaşında olan Anna Jarvis, annesi için bir şeyler yapmaya karar verir. Anna, annesinin vefatından 4 yıl sonra Amrika’nın önde gelen kumaş tüccarı John Wanamaker’ın maddi desteğiyle kilisede kendi annesi ve bütün anneler adına bir anma töreni düzenledi.

Katılımı oldukça yüksek olan bu ilk Anneler Günü’nden sonra Anna, dönemin siyasetçilerine mektuplar yazarak anneler adına özel bir günün kabulü için çağrıda bulundu. Bu çağrısı itiraz ile sonuçlansa da Anneler Günü’nün tüm ülkede yaygınlaşmasının ardından 8 Mayıs 1914’te Başkan Woodrow Wilson’un onayıyla resmi olarak kabul edildi. Anna Jarvis yaşamını, günün ticarileşmesine ve amacından uzaklaşmasına karşı mücadele ederek devam etti ve 1948 yılında yaşamını yitirdi.

Anneler Günü modern anlamda Anna Jarvis’in çabalarıyla yaygınlaşmış olsa da aslında kökleri daha eskiye dayanan bir gelenektir. Asıl amacı anneleri anmak için yapılan kutlamaların ilk örneklerine çok eski tarih olan Sümerlerde rastlamak mümkündür. Daha sonrasında ise özellikle Anadolu’daki ana tanrıça Kibele ve Yunan tanrıçası Rheia için düzenlenen kutlamalarda doğurganlık ve bereket sembolü olarak görülen anne figürüne gösterilen şükran Anneler Gününün karşılaştığımız en ilkel hallerinden biridir.

Tarihsel kökenlerinden bahsettiğimiz Anneler Günü’nün dünyada farklı ülkelerde farklı yansımaları da görülmektedir. İngiltere’de Katolik ve Protestan Hristiyanlar tarafından,çalışanların anneleriyle birlikte ana kiliselerine gidebilmeleri için izin günü olarak belirlenmiş bir gündür ve geleneksel olmaktan çok dini yönü ile “Mothering Day” kutlanmaktadır.

Bu süreç zamanla Hristiyanların kırk günlük arınma dönemi olarak idrak ettiği paskalya ile sonuçlanmıştır. Bunun yanı sıra benzer nitelikte geleneklere sahip ülkeler Anneler Gününü mayısın ikinci pazarında değil de, kutlama yaptıkları başka günlere uygun şekilde kabul edildi. Bolivya, kadınların katıldığı önemli bir savaşın başladığı günü kabul ederken; Yunanlar 2 Şubat’ta dini kutlamalarla Anneler Günü kutlamalarını birleştirdiler. Eski komünist ülkelerden bazıları Anneler Günü yerine 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlama kararı aldı. Ülkemizde ise Kadınlar Derneği aracılığı ile 1955’ten beri mayısın ikinci pazar günü Anneler Günü kutlanmaktadır.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi