Apple ve Google korona virüse karşı güçlerini birleştirdi; Uygulama geliştirecekler

0

Apple ve Google, korona virüsün yayılmasını izlemeye yardımcı olmak için akıllı telefon teknolojisinden yararlanmak için işbirliği yapacaklarını açıkladılar.


iPhone’larda ve Android telefonlarda çalışacak gelişmiş “kişi izleme” uygulamalarının oluşturulmasına izin vermek için mobil işletim sistemlerini açacak. Uygulamalar, bir kişinin bir gün boyunca yakın temasta bulunduğu her telefonu takip edecek. Bu işlem için cep telefonlarındaki Bluetooth teknolojisini kullanılacak. O kişi daha sonra korona virüse sahip olduklarını öğrenirse, aynı sistemi bulaşıcı hale gelmeden önce uzanan tüm insanları uyarmak için kullanabilecekler.

Gizlilik ve sivil özgürlük aktivistleri, hükümetlerin vatandaşlarını izlemek için onları kötüye kullanamayacakları şekilde bu tür uygulamaların tasarlanması gerektiği konusunda uyardılar. Apple ve Google ortak bir duyuruda kullanıcı gizliliğinin ve güvenliğinin planlarının tasarımına eklendiğini açıkladılar.

Dünya Gizlilik Forumu Genel Müdürü Pam Dixon, şirketlerin gizlilik güvencelerine yakından bakılacağını ve acil durum sona erdiğinde topladıkları sağlık verilerinin silineceğine dair teminatlar olacağını belirterek, “İnsanlar ölüyor. Hayat kurtarmak zorundayız. Herkes bunu anlıyor. Ama bir noktada bunun mahremiyet sonuçlarını anlamamız gerekecek.” diye konuştu.

Etkili temas izlemeye olan büyük ihtiyaç göz önüne alındığında, şirketler değişikliklerini iki aşamada gerçekleştirecekler. İlkinde, Mayıs ayında halk sağlığı yetkililerinin hem Android hem de iOS telefonlar için uygulamalar yayınlamasına izin veren yazılım yayınlayacaklar. Önümüzdeki aylarda, bu işlevselliği doğrudan temeldeki işletim sistemlerine de inşa edecekler.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi