Reklam

Avrupa Birliği, Akdeniz’de doğalgaz arayan iki Türk’e yaptırım kararı aldı

0

Avrupa Birliği, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ferruh Akalın ile TPAO Arama Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı Ali Coşkun Namoğlu’na, “Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerinden” dolayı yaptırım uygulayacak.


Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke, Kıbrıs açıklarında AB’nin “yasa dışı” ilan ettiği doğalgaz arama faaliyetleriyle ilgili olarak Türk vatandaşı olan Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ferruh Akalın ile TPAO Arama Daire Başkanlığı Müdür Yardımcısı Ali Coşkun Namoğlu’na yaptırım ve tedbir kararı alacağını duyurdu.

AB, “Doğu Akdeniz’de hidrokarbon arama faaliyetlerini planlama, yönetme ve uygulamadan” sorumlu tuttuğu iki isim hakkında AB Konseyinin kararı çerçevesinde AB’ye seyahat yasağı ve AB’deki mal varlıklarını dondurma yaptırımı alacak.

Reklam

AB’nin iki isim hakkında uygulayacağı yaptırım kararına Dışişleri Bakanlığı’ndan tepki geldi.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

“Avrupa Birliği’nin (AB) 27 Şubat’ta ülkemiz aleyhine iki TPAO yetkilimizin isimlerini içeren yaptırım listesini onaylaması, birlik dayanışması kisvesi altında tarafgir ve hukuk tanımaz tutumunun yeni bir örneğidir. AB’nin 11 Kasım 2019 tarihli kararı uyarınca açıklanan bu yaptırımın bizim için hiçbir hüküm ve değeri yoktur.”

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi