Avukat Umur Yıldırım: İnfaz yasası suçlunun yanına kâr kalan bir sistem oluşturuyor

0

Avukat Umur Yıldırım, resmi gazetede yayımlanan infaz düzenlemesiyle ilgili olarak, “Cezaevi bir cezalandırma kurumuyken aynı zamanda bir ıslah kurumudur. Ama biz ıslaha yönelik hiçbir şey yapmıyoruz ki. Suçluları olduğu gibi bırakıyoruz. Bu da suçun caydırıcılığından ziyade teşvik etme gibi algılanıyor. Suçlunun yanına kâr kalan bir sistem oluşturuyor.” dedi.


Kilit Haber – Devrim Sancı

AK Parti ile MHP tarafından hazırlanan ve Meclis Genel Kurulu’ndan geçen infaz yasası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onay vermesiyle birlikte Resmi gazetede yayımlandı. “Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” başlığı altında Resmi gazetede yer alan söz konusu kanun ve kanun değişiklikleri, cezaevinde geçirilmesi gereken sürelerin yeniden belirlendiği 70 maddelik düzenlemeyi içeriyor. Korona virüs salgınından cezaevlerinde bulunan mahkûmları korumak amacıyla yapılan bu değişikliğe göre yaklaşık 90 bin kişi cezaevlerinden tahliye edilecek.

Verilen cezalar verildiği gibi çekilmiyor

Konuyla ilgili Kilit Haber’e değerlendirmelerde bulunan avukat Umur Yıldırım, infaz yasasında suçlunun aldığı cezanın tamamını ceza evinde geçirmediği, belirli suç tiplerinde cezanın dörtte üç, belirli suç tiplerinde de üçte ikisi oranda cezaevinde yattığını söyledi. Yıldırım, “Diyelim ki, 18 yıl ceza aldıysanız üçte ikisini yatıyordunuz. Yani 12 yıl. Bunun da 1 yılı denetimli serbestlik olarak dışarıda geçiyordu, yani 11 yıl yatıyordunuz. Bu değişikle birlikte, 18 yılın yarısını, yani 9 yılını yatacaksınız. Denetimli serbestliği de 1 yıldan 3 yıla çıkarıyorlar, yani 6 yıl yatacaksınız.” ifadeleriyle infaz yasasında yapılan değişiklikleri özetledi.

Biz suçluları olduğu gibi bırakıyoruz

Cezaevlerinin sadece suçluların cezalandırıldığı değil, cezaları sürecinde ıslah edilerek topluma kazandırılması gereken kurumlar olduğunu belirten Yıldırım, “Cezaevi bir cezalandırma kurumuyken aynı zamanda da bir ıslah kurumudur. Biz onları topluma geri kazandırmak zorundayız: Cezaevlerinin diğer bir amacı da bu. Ama biz ıslaha yönelik hiçbir şey yapmıyoruz ki. Suçluları olduğu gibi bırakıyoruz. Bu da suçun caydırıcılığından ziyade teşvik etme gibi algılanıyor. Suçlunun yanına kâr kalan bir sistem oluşturuyor” dedi.

Ceza kanunun iki amacı var: Caydırıcılık ve mağdur tarafta tatmin duygusu yaratma

“Cezalar o kadar havada kaldı ki, kişinin yaptığı suç yanına kâr kalıyor.” diyen Yıldırım, “Müebbet hapis cezası 24 yıl, suçlu bunun üçte ikisini yatıyor, 16 yıl, 1 yıl denetimli serbestlik, yani 15 yıl yatıyordu. Yapılan düzenleme de ise, müebbet hapis cezasının yarısı, 12 yıl, 3 yılda denetimli serbestlik, 9 yıl, yani müebbet hapis cezası alan biri 9 yıl yatacak.” diye konuştu.

Ceza kanununun amacının caydırıcılık sağlamak olduğunun altını çizen Yıldırım, diğer bir amacının ise mağdur olan tarafta tatmin duygusu yaratmak olduğunu vurguladı.

Korona virüsten suçluları korumanın yöntemi suçluları serbest bırakmak değil!

Yapılan infaz düzenlemesinin korona virüs nedeniyle cezaevlerindeki mahkûmları korumak gibi bir yanı olmadığını belirten Yıldırım, “90 bin kişi bırakıldı ama içeride 500 binden fazla insan var. İçerideki sağlık koşullarını düzeltiyor mu bu kanun, yok. O zaman biz 90 bin kişiyi yine ölüme mahkûm ediyoruz. Korona virüsten cezaevlerinde bulunanları korumanın çözümü suçluları serbest bırakmak değil, içeride adam akıllı tedbir almak. Bu da hukukla ilgili değil sağlıkla veya idareyle ilgili tedbirler demek. Suçluları serbest bırakarak bir çözüm üretmiyorsun. Aksine kocaman bir çözümsüzlük üretiyorsun. İçeridekileri serbest bırakarak veya suçlara göre ayırt ederek onları korona virüsten korumuyoruz ki. Eğer öyleyse herkesi bırak.” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi