Avustralya’da devam eden yangının bilançosu çok ağır

0

Avustralya’da aylardır devam eden yangınlar etkisini artırarak devam ediyor. Ülke çapında 24 kişi hayatını kaybederken toplamda 480 milyon hayvan öldü. Yangından en çok etkilenen yer olan ülkenin güneydoğusunda bulunan Yeni Güney Galler eyaletinde 1300 ev yerle bir oldu.


Eylül 2019’da başlayan yangınları durdurabilmek için bütün kıta seferber oldu. Avustalya Başbakanı Scott Morrison, Cumartesi günü ülkede durdurulamayan yangınların yeni bir boyuta geçtiğini söyledi.

ABD dahil olmak üzere başka ülkelerden de itfaiye desteğinin yapılmasına rağmen yangınların önüne geçilemediği ifade ediliyor.

İkinci tehlike hava kirliliği

Melbourne ve Syndey gibi Avustralya’nın büyük şehirleri de banliyö taraflarından etkilenerek şehir merkezlerine doğru dumandan etkilenmeye başladı. Aralık 2019’un başında yangından oluşan duman seviyesi Sydney kentinde hava kalitesinin ‘tehlikeli’ seviyenin tam 11 kat üstüne çıktı.

CNN International’da yer alan habere göre uzmanlar iklim krizinin bu felaketteki rolünün yadsınamaz olduğunu söylüyor. Hava koşullarının daha ‘aşırı’ boyutlara ulaşması beklenen iklim olaylarının yoğunluğunun ve süresinin artmasına sebep oluyor.

Belçika ve Haiti’den daha büyük bir alan yandı

Avustralya’nın 6 eyaletinde ise toplam 5.9 milyon hektarlık alan yandı. Bu miktar Belçika ve Haiti’nin toplamından daha büyük bir alan anlamına geliyor. En çok etkilen Yeni Güney Galler’de ise 3.6 milyon hektar alan yandı.

NASA paylaştı

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Avustralya’da devam eden yangınla ilgili uydu görüntülerini paylaştı. NASA’nın paylaştığı görüntülerde kıtanın her bölgesinde devam eden yangınların boyutunu gözler önüne seriyor.

Foto: NASA

Yağmur bekleniyor

Aylardır yağmur yağmayan Avustralya’ya önümüzdeki günlerde yağmur yağması bekleniyor. Kıtanın bazı bölgelerinde yağışların olduğu da öğrenildi.

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi