Avustralyalı Bakan, üyesi olduğu kulübe devlet bütçesinden bağış yaptığı ortaya çıkınca istifa etti

0

Avustralya’nın eski Spor Bakanı Bridget McKenzie, üyesi olduğu atış kulübüne spor kalkınma fonundan 24 bin dolarlık bağış yapılmasına onay verdiğinin ortaya çıkmasının ardından istifa etti.


Eurunews’in haberine göre, Ulusal Parti’nin genel başkan yardımcılığı görevinde de bulunan 50 yaşındaki McKenzie, daha önce Tarım Bakanlığı da yapmıştı.

Yaptığı bağışla üyesi olduğu kulübün kapanmasının önüne geçmek istediğini belirten McKenzie’ye, Spor Bakanlığı açtığı soruşturmada “bu eylemin kurumun kurallarına aykırı olduğunu” açıkladı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison ise, yapılan bağışın bakanlığın mevzuatı çerçevesinde olduğunu iddia ederek McKenzie’ye destek verdi.

Avustralya Ulusal Bütçe Denetim Kurumu’nun yaptığı açıklamada geçen sene içerisinde 400 projeye destek verildiği ve bu desteklerin yüzde 70’inin Spor Bakanlığı bütçesi haricinde yapıldığı belirtildi. Konu olan Spor kalkınma bütçesine ayrılan toplam fonun 69 milyon dolardan fazla olduğu öğrenildi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi