Bakanlığın sayıları kuşkulu: Ön tanıya girmiş vaka sayısı 600 binin üstünde

0

Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu üyesi Prof. Kayıhan Pala “Her bildirilen bir vakaya karşı bildirilmeyen ama kliniği Covid-19’a uygun üç vaka daha var. Dolayısıyla 120 binlerde olan vakaların kabaca 450-500 bin civarında olduğunu söylemek yerinde olur. Zaten Sağlık Bakanlığı kayıtlarında da olası, kuşkulu vaka sayısının, ön tanıya girmiş vaka sayısının 600 binin üstünde olduğuna ilişkin bilgilerimiz var.” dedi.


Resmi açıklamalara göre, Türkiye’de korona virüs salgını nedeniyle şimdiye kadar 3 bin 397 kişi hayatını kaybederken toplam vaka sayısı ise son 24 saatte 1670 yeni vakayla 126 bin 45’e yükseldi.

Vaka sayısı 600 binin üstünde olabilir

Medyascope’tan Fırat Fıstık’a konuşan Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Grubu üyesi Prof. Kayıhan Pala, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ortaya çıkan rakamlara göre, korona virüs yakınmalarıyla başvuranlar içinden alınan örneklerde PCR testinin pozitif gelme oranının yüzde 26 olduğunu söyledi. Pala, “Bu şu demektir, her bildirilen bir vakaya karşı bildirilmeyen ama kliniği Covid-19’a uygun üç vaka daha var. Dolayısıyla 120 binlerde olan vakaların kabaca 450-500 bin civarında olduğunu söylemek yerinde olur. Zaten Sağlık Bakanlığı kayıtlarında da olası, kuşkulu vaka sayısının, ön tanıya girmiş vaka sayısının 600 binin üstünde olduğuna ilişkin bilgilerimiz var.” diye konuştu.

Tek başına test yeterli olmuyor

Prof. Pala, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), PCR testinin yapılamadığı ya da testlerin negatif gelmesi nedeniyle tam tanı koymada sıkıntılar yaşandığı için tek başına bu testle yetinilmemesi gerektiğini açıkladığını belirtti. Pala, örgütün hastada klinik bulguların olması halinde başka bir kodla hem vaka hem ölüm sayılarına eklenmesini istendiğini hatırlattı. Buna göre, kesin tanı kodu U07.1, olası ve kuşkulu tanılar için de U07.2 olarak açıklandı.

Türkiye’de DSÖ kodları kullanılmıyor

Pala, Türkiye’de kullanılmayan bu kod uygulamasının Almanya, Britanya, ABD ve İspanya dahil pek çok ülkede kullanıldığını belirterek, “Örneğin, New York’ta hastanede ölenleri bırakın, evlerinde ölenlerle ilgili geriye dönük bir taramayla şüphelenilen Covid-19 olarak kayıtlara geçti.” dedi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi