Bakanlıktan maske ve eldiven genelgesi

0

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ev ve iş yerlerindeki maske ve eldiven atıklarının, en az 72 saat bekletildikten sonra belediyeye teslim edilmesi gerektiği yönünde bir genelge yayımladı.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Twitter hesabından yaptığı açıklamada, korona virüs salgını ile mücadele kapsamında maske, eldiven ve diğer kişisel hijyen malzeme atıklarının bertarafı için “72 Saat” kuralı getirildiğini duyurdu.

Bakan Kurum, açıklamasında “Maske-eldiven atıkları; kurum ve işletmelerin bina giriş- çıkışları ile ortak kullanım alanlarına yerleştirilecek biriktirme ekipmanlarında ayrı şekilde biriktirilecek. Geçici depolama alanlarında en az 72 saat bekletildikten sonra “evsel atık” olarak belediyeye teslim edilecek” ifadelerini kullandı.

Ev ve işyerlerinde kullanılan maske ve eldiven atıklarının ağzı kapatılarak iç içe iki torbaya konularak, en az 72 saat süreyle insan temasından uzak bir bölümde bekletildikten sonra “evsel atık” olarak belediyeye teslim edilmesi gerektiğini söyleyen Bakan Kurum, “Sağlık kuruluşlarının karantina bölümleri ile karantina birimi olarak belirlenen yerlerde oluşan atıklar “tıbbi atık” olarak yönetilecek ve diğer atıklar ile karıştırılmaması sağlanacak.” dedi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi