Reklam

Bank of America: Korona virüs nedeniyle ekonomide resesyon başladı

0

Bank of America, yatırımcılarına yaptığı duyuruda, korona virüs salgını nedeniyle ekonomide resesyonun artık önüne geçilemez bir hale geldiğini ve olumsuz etkilerinin görülmeye başladığını açıkladı.


Bank of America ekonomistlerinden Michelle Meyer, dün yayınladığı notta, “Resmi olarak ekonominin durgunluğa girdiğini ilan ediyoruz, dünyanın geri kalanına katılıyoruz ve bu derin bir düşüş. Bu süreçte birçok kişi işini, servetini kaybedecek ve ciddi güven kaybı olacak” ifadelerine yer verdi.

Ekonomideki daralmanın ciddi olmasına karşın bu düşüşün kısa ömürlü olacağını öngördüklerini belirten Meyer, nisan ayında önemli bir düşüşün beklendiğini, temmuz ayına ise ekonominin biraz daha normale döneceği beklentisi içerisinde olduklarını kaydetti.

Reklam

Bank of Amerika, ABD ekonomisinin 2’nci çeyrekte yüzde 12 küçüleceğini, tüm yıl için de Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 0.8 daralacağını öngörüyor.

Diğer haberler

Resesyon nedir?

Bank of America’nın korona virüs nedeniyle artık önlenemez bir hale geldiğini ilan ettiği resesyon, makroekonomide geleneksel olarak reel GSYİH’nın iki veya daha fazla çeyrek yıllık periyotlarda arka arkaya negatif büyüme göstermesi durumu anlamına gelir. Reseston, ekonomide durgunluk ve para hareketliliğin azalması ya da durması olarak da adlandırılabilir. Uzun sürecek bir resesyon ekonomik çöküşlere de neden olabilir.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi