Reklam

Başbuğ’un, “FETÖ’nün siyasi ayağı araştırılsın” demesinin ardından siyasette sular durulmuyor

0

İlker Başbuğ’un, “26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkâr olur” diye konuşmasının ardından siyasette sular durulmuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbuğ’un söylediklerine karşılık olarak, “2009 yılında görev yapmış tüm milletvekillerine özellikle kendi grubuma sesleniyorum parlamentonun hukukunu korumak için süratle hepiniz dava açmalısınız. Bu boru göstermeye benzemez.” ifadelerini kullandı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise Erdoğan’a cevap olarak, “Cumhuriyet Halk Parti’liler, genel başkanımız, yine senin açacağın o davada İlker Başbuğ’u savunuruz. Siz yine FETÖ’cü savcıları savunduğunuz tarafta durun bakalım.” diye konuştu.


Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Haber Global televizyonun da katıldığı bir programda, 26 Haziran 2009 tarihinde Meclis’ten geçirilen torba yasadaki asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasına ilişkin maddeyi hatırlatarak, “26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkâr olur” ifadelerini kullanmıştı. Başbuğ’a cevap, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

“Boru göstermeye benzemez”

Reklam

Ak Parti Grup toplantısında konuşan Erdoğan, Ak Pratili milletvekillerinden 26’ncı Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a dava açmalarını istedi. Erdoğan şöyle konuştu:

“26 Haziran 2009’da askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlarda dâhil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi 25 Haziran 2009 tarihinde grubu bulunan 4 partiyle gerçekleştirilmiştir. Bunlardan biri de CHP’dir. Durmuş saat bile günde iki defa doğruyu gösterebilir. CHP nasıl olmuşsa o dönem doğru bir tavır göstermiştir. Gelenlerden biri de Kılıçdaroğlu’dur. Tüm Meclis’in bu kararı desteklediğini görüyoruz. Bu düzenleme Genel Kurul’dan geçip kanunlaşmıştır. Düzenlemenin amacı darbelere zemin hazırlayan yanlış bir uygulamanın düzeltilmesidir. Suç işleyen kişinin asker kimliğinin suçunun önüne geçmesi zaten kabul edilemez. Tüm Meclis bunu desteklemiştir. Tümden kaldırdık. Zaman zaman yanlış değerlendirmeleriyle gündemi meşgul eden kendisini (İlker Başbuğ) çok iyi tanırım. 2009 yılında görev yapmış tüm milletvekillerine özellikle kendi grubuma sesleniyorum parlamentonun hukukunu korumak için süratle hepiniz dava açmalısınız. Bu boru göstermeye benzemez.”

Reklam

FETÖ konusunda Erdoğan’ı en çok uyaran kişi: Başbuğ

Başbuğ’a dava açılmasını isteyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a karşılık CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’den geldi. Özel, FETÖ konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı en çok uyaran kişinin Başbuğ’u olduğunu belirtti.

Savunma Bakanı Hulusi Akar için arkadaşlarının “Su uyur, Hulusi akar” benzetmesi yapan Özel, “Şimdi son Genelkurmay Başkanı, bundan önceki Genelkurmay Başkanı, rejim değişikliğiyle o gece üniformayı çıkarıp takım elbise kravatı telaşla takan partili genelkurmay başkanının silah arkadaşları diyor ki, su uyur, Hulusi Akar… Kim başta olursa olsun Hulusi Akar ilerler diyor. Öyle de oldu. FETÖ’cülerle birlikte yürüdü, büyüdü, büyüttü…Ama İlker Başbuğ, FETÖ’cülerin hedefi oldu. FETÖ, İlker Başbuğ’dan memnun olsa İlker Başbuğ’un başına bunlar gelir miydi? İlker Başbuğ’un dediklerini dinleseniz, sizin başınıza bu darbe gelir miydi?” diye konuştu.

Özür Özel şu ifadeleri kullandı:

“Ergenekon savcıları için koruma yasasını kim çıkardı? Zırhlı Mercedes yollamanı demiyoruz, onu yolladın. Ayrıca Ergenekon savcıları için meclisten koruma yasası çıkardılar. Adamlar kendilerine zırh aldılar aynı 12 Eylül darbecileri gibi. Yargıtay ve Danıştay’ın üye sayısını artırarak yüksek yargıya militan yargıçları atayıp da, orada yüksek yargıyı FETÖ’ye teslim eden kim. Bu kanunu kim değiştirdi kardeşim, biz karşı çıktık, bir cemaate emanet ediyorsunuz dedik. Ama bunların hepsini yapanlar utanmadan, sıkılmadan hedef saptırmaya çalışıyorlar. Sen yine aynı tarihi noktadasın. Burada söyleyelim. Sen İlker Başbuğ gibi, ve onun gibi nice mağdurlar varken, Balyoz’da 300 tane mağdur varken, Ergenekon’da varken…. Gencecik subaylara askeri casuslukta kişisel namuslarına fuhuş, askeri namuslarına casus lekesi sürülüp hepsi yalan çıkmışken, sırf İlker Başbuğ doğruyu söyledi diye 780 gün senden alacaklı olan Başbuğ’a dava açtırıyorsan, biz yine avukatız kardeşim. Cumhuriyet Halk Parti’liler, genel başkanımız, yine senin açacağın o davada İlker Başbuğ’u savunuruz. Siz yine FETÖ’cü savcıları savunduğunuz tarafta durun bakalım”

Reklam

Reklam

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi