“Batırdığınız ekonomiyi İş Bankası’na çökerek kurtaramazsınız”

0

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Atatürk’ün İş Bankası’ndaki CHP tarafından denetlenen hisselerin hazineye devri için ” 10 gün içinde tamamlanması talimatını” vermesi ardından eleştiriler yükseldi.


Gazeteci-Yazar Barış Yarkadaş, AK Parti’ye “Batırdığınız ekonomiyi İş Bankası’na çökerek kurtaramazsınız” diye seslendi. İş Bankası’nın mali tablosu hakkında bilgiler de veren Yarkadaş, bu tablonun AK Parti’nin iştahını kabarttığını belirtti. Yarkadaş, “İş Bankası’na neden çökmek istediklerini anlamak için, İş Bankası’nın röntgenini çekmemiz lazım. İş Bankası şu anda dünyanın 75’inci büyük bankasıdır. Değeri 30 milyar TL’dir. 50 milyar TL de özkaynağı vardır. 2018 yılında 7 milyar lira, 2019 yılında ise 6.1 milyar lira kâr etmiş. Buradan CHP’ye gelen tek bir kuruş, tek bir çekirdek yoktur. İş Bankası’ndaki hisseleri Medeni Kanun’un 557. Maddesi’ne aykırı biçimde kendi uhdesine almak, sözde bağımsız temsilciler atayarak buradaki parayı da Varlık Fonu’na aktarmak istiyorlar. Çünkü Varlık Fonu’nda para kalmadı.” diye konuştu.

Yarkadaş, ” “Şimdi AKP’nin bu İş Bankası rüyası, ABD’nin Küba’yı yok etme rüyası gibi. Bir türlü bitmiyor, bir türlü de gerçeğe ulaşmıyor. Biz 2 yıldır AKP’nin İş Bankası’na çökme planını konuşuyoruz. Bunu adı açıkça İş Bankası’na çökmne operasyonudur. ‘Siyasi partilerin ticaret yapması yasaklanacak’ gibi boş lafları bıraksınlar. Siyasi partiler ticaretten elini çekecekse, önce AKP siyasetten çekilsin. AKP’nin kendisi bir ticari partiye dönüşmüş zaten. AKP’den bir siyasi parti diye söz edebilir miyiz? İhalelerin hangi yandaşlara verildiği, muhalif işadamlarının nefes borularının kesildiği bir dönemdeyiz.” ifadelerini kullandı.

İş Bankası konusunu tekrar ısıtıyorlar

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ise, “Türkiye’nin birinci sorunu korona ve ekonomidir. Dolar, Euro almış başını gidiyor. Daha önceki siyaset alışkanlığı ile bir karışıklık yaratıyorlar. Bir kelimeden darbe çıkarmaya çalıştılar. Şimdi de daha önce pişirip pişirip önümüze getirdikleri İş Bankası konusunu tekrar ısıtıyorlar” diye konuştu.

Türkiye’nin imajını bozar

İyi Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz, “Ülkenin acil çözüm bekleyen sorunları aştır, iştir, yoksulluk ve açlıktır. İktidarın bu girişimi, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik koşulları rahatlatmaz, aksine ağır ekonomik şartları daha da kötüleştirir” ifadelerini kullandı. İş Bankası’na ilişkin atılacak böyle bir adımın Türkiye’nin dünyadaki imajını daha da bozmaktan başka bir işe yaramayacağını vurgulayan Yılmaz ,“Anayasa’nın 35’inci maddesi mülkiyet hakkını koruyor. Aksini yapmak Anayasa’ya ve kanunlara karşı gelmektir” dedi.

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi