BDDK, doların tarihi yükselişi ardından üç yabancı bankaya swap yasağı getirdi

0

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yurt dışında kurulu Fransız BNP Paribas, ABD’li Citibank ve İsviçreli UBS bankalarına swap (döviz-TL takası) yasağı getirdi. Kurum, bu üç bankanın TL yükümlülüklerini yerine getirmediklerini belirtti.


İkinci bir duyuruya kadar yasağın geçerli olacağını belirten BDDK, kararın gerekçesi olarak söz konusu üç bankanın Türk bankalarına karşı olan Türk Lirası yükümlülüklerini vadesinde yerine getirmemesini gösterdi.

BDDK tarafından yapılan açıklamada “Söz konusu bankalar dahil Türk Lirası yükümlülüğünü yerine getirme konusunda gecikmeye düşen yabancı bankalar ve söz konusu bankaların yurt dışında kurulu grup bankaları ile bir bacağı Türk Lirası olan yeni bir döviz işleminin yapılmamasına ve bu mahiyetteki vadesi gelen işlemlerin yenilenmemesine, söz konusu yurt dışı bankalar ile herhangi bir işlem yapan bankaların konu hakkında bahse konu yurt dışı bankalara bilgi vermesine karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi