Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr. Ateş Kara: “Haziran ayının başında biraz da olsun rahatlamaya ulaşırız.”

0

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, Habertürk kanalında korona virüs salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kara,”Hepimizin toplum olarak kurallara sıkı sıkıya bağlı kalırsak Haziran ayının başında biraz da olsun rahatlamaya ulaşırız.” dedi.


Bilim Kurulu Üyesi Prof. Ateş Kara Habertürk kanalından Kübra Par’ın sorularını yanıtladı. Korona virüs salgınına dair önemli açıklamalarda bulunan Kara, fırıncıları uyararak “Eldiven takmayın, ellerinizi her fırsatta sabunlu suyla yıkayın, bunu yapamıyorsanız mutlaka el antiseptikleriyle dezenfeksiyonu sağlayın.” ifadelerini kullandı.

Prof. Ateş Kara vaka sayısının düşme eğiliminde olduğunu belirterek, “Pik noktası dediğimiz en tepeye gelip, aşağıya döndüğü noktadır. Şimdi biz artık aşağıya doğru inme noktasına geldik. Son beş gündür de aşağıya inme eğilimi devam ediyor. Bizim yokuş aşağıya giden kontrolsüz giden bir aracımız vardı. Yeni tanı koyduğumuz vaka sayımız aşağıya doğru hızlanarak gidiyordu. Biz şu anda önce aracın hızının sabitlenmesini sağladık. Bizim aracımız belli bir hıza ulaştı ve sabit kalıyor. Pik noktası artık aracın hızının azalmaya başlaması. Şu günler kırılım günleri. Bu rakamlar 3 bin, 2 900 giderse, aradaki hızımızı kontrolümüzü kontrol edip yavaşlatıyorsak, başarılıyız.

Bu rakamlar bizim için iyiye işaret ama asla ve asla kurallarımızdan vazgeçmememiz gerekiyor. Önce eğimin nasıl olacağını görmek istediğimizi söylemiştik. Rakamlar bizim istediğim yöne doğru kaymaya başlıyor. Bunun için büyüklerimizi, çocuklarımızı evde tutuyoruz. Hepimizin toplum olarak kurallara sıkı sıkıya bağlı kalırsak Haziran ayının başında biraz da olsun rahatlamaya ulaşırız. Bu şekilde devam edersek önümüzdeki 6 ila 7 günde o pik noktasından aşağıya inişimizi başlatacağız anlamına geliyor.” dedi.

Son günlerde oldukça konuşulan Ercüment Ovalı hakkında da demeçlerde bulunan Kara, “Bizim savunma sistemimiz korona virüslere karşı çok etkili bir cevap vermiyor. Bazı virüsler vardır, vücud ona bakar, ‘bu çok önemli problem değil çok da ciddiye almayayım’ diyebiliyor. Korona virüsü zayıflatıp da verdiğimizde vücudumuzun cevap vermeme oranı yüksek.

Prof. Ovalı’nın çabası önemli. Ancak öldürerek verdiğimizde vücudun cevap vermeme olasılığı çok yüksek. Bir olumsuzluk anlamında değil ama bunu aklımızda tutalım. Korona virüslerin özellikle yeni korona virüsün hayvanlarda tam olarak nasıl seyrettiğini bilmiyoruz. Hayvan deneyini nasıl yapacağımızı, çıkacak sonucun insanlar için geçerli olup olmayacağını bilmiyoruz. Sayın Ovalı onu deneyecek ama denediğinde sonuç alamama ihtimali yüksek. Güzel bir nokta, iyi haber ama çok ciddi anlamda kısıtlayıcılığı var.” ifadelerini kullandı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi