Reklam

Bilim Kurulu üyesi Prof. Mehmet Ceyhan: Sokağa çıkma yasağı kararı vermek zorunda kalabiliriz

0

Sağlık Bakanlığı tarafından korona virüsle mücadele kapsamında oluşturulan Bilim Kurulu’nun üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, önümüzdeki haftanın çok önemli olduğunu, kontrollerin hızlı bir şekilde yapılmazsa zor bir döneme girilebileceğini belirterek, insanların evlerine girmeyerek temasa devam ettikleri takdirde dışarı çıkma yasağının da ilan edilebileceğini söyledi.


Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kanal 7 televizyonunda Başkent Kulusi programına konuk oldu. “Yayılma kontrolden çıktı diye bir şey şu an söyleyemeyiz. Çok kritik bir dönemdeyiz. Şu bir hafta en kritik dönem Bu haftada kontrolleri hızlı bir şekilde yapmazsak kontrol etmesi çok zor bir döneme girebiliriz.” dedi.

Reklam

Vakaların tüm illere yayılması durumunda daha zor bir aşamaya girileceğini ifade eden Prof. Ceyhan, “İllerin açıklanmasında böyle bir yarar olabilir. İllerin açıklanmamasının mantıklı gerekçeleri var tabii, devletimiz bu konularda önlem alıyordur. Vakalar sadece belli illerdeyse karantina uygulanıp, giriş çıkışlar durdurulabilir. Biz İtalya’dan daha büyük bir ülkeyiz, kontrol etmemiz çok zor olur. Şu bir haftada herkes evlerine girmezse, insanlara temasa devam ederse bu işi kontrol etmemiz mümkün değil.” diye konuştu.

Virüsün yayılımını önlemenin tek yolunun herkesin eve kapanma olduğunu belirten Ceyhan, “65 yaş üstüne getirilen sınırlama ölümlerin önüne geçmek için atılan bir adım. Ülkeler için sokağa çıkma yasağı kararı vermek kolay değildir. Bakın hepsi başta öneride bulundu hepsi sonra mecburen getirmek zorunda kaldı. Böyle giderse bizde aynı kararı vermek zorunda kalabiliriz.” ifadelerini kullandı.

Ceyhan, virüsün bulaşma ve hastalık seyri hakkında şunları söyledi: “Akciğer hastalığı varsa ve hastaneye yatmışsa bu bir kaç haftayı buluyor. Eğer akciğere inmezse virüs ortalama 1 hafta sonra azalma başlıyor ve sonra düzeliyor. Virüs akciğere inerse göğüs ağrısı, ishal görülüyor, nefes darlığı başlıyor. Çoğunda 8 günde bulaşıcılık sona eriyor. Garanti olsun diye 14 güne kadar bekletiliyor.”

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi