Bir haftada iki katından fazla arttı: Sağlık çalışanlarının riski yükseliyor

0

İzmir Tabip Odası, geçen hafta 11 olan korona virüs testi pozitif çıkan sağlık çalışanlarının sayısının bu hafta başında 266’ya yükseldiğini duyurdu.


İzmir Tabip Odası, İzmir’de korona virüse yakalanan sağlık çalışanları ile ilgili güncel bilgileri paylaştı. Odası tarafından 6 Nisan’da yayımlanan rapora göre korona virüse yakalanan 111 sağlık çalışanının sayısı bu hafta başında 266’ya yükseldi. Tabip Odası’sının verilerine göre, 106 hekim, 82 hemşire, ebe ve sağlık memuru, 30 personel, 12 tıbbi sekreter, 10 teknisyen, 19 memur, 3 eczacı, 1 psikolog, 2 güvenlik görevlisi ve 1 şoför olmak üzere 266 sağlık çalışanının korona virüs testlerinin pozitif çıktığı ifade edildi.

Ciddi bir yükseliş var

İzmir Tabip Odası Başkanı Funda Barlık Obuz tarafından yapılan açıklamada, “Daha önce bazı yerlerden net bilgi alamamış olabiliriz. Düzenli rapor yayınlıyoruz. Belki de işbirliği yapan ve bildiren kişilerin sayısı arttığı için bu oranlar yükseldi. Sonuç olarak ciddi bir yükseliş olduğu gerçeği var. En başından beri sağlık çalışanlarının tümüne düzenli test yapılması için çaba harcıyoruz. İzmir’de istediğimiz noktada değiliz. Şu an kliniği olan ve yüksek temas şüphesi olanlara test yapılıyor. Bu testlerin düzenli olarak gerçekleştirilmesi lazım.” denildi.

Sokağa çıkma yasağı yapılacaksa en iki hafta yapılmalı

Oda Başkanı Obuz, sokağa çıkma yasağıyla ilgili olarak, “Plansız bir şekilde 2 saatte bilgi verilmesi olumsuz etkiledi. 2 gün hiçbir şeye yaramayacak. Fiziksel teması artırmaktan başka. Cuma günü kısa sürede 250 bin kişinin teması söz konusu. Etkileri bir süre sonra ortaya çıkacaktır. Bu şekilde olmamalı. Yapılacaksa en az iki hafta olmalı. Hafta sonlarına bırakılmamalı. Bu durum düzensizliğe yol açıyor. Koordineli çalışılması gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi